7 gjerat qe njerezit e suksesshem nuk i thone kurre - Business Magazine Albania

7 gjerat qe njerezit e suksesshem nuk i thone kurre


Ilya Pozin*

Ju doni te jeni i suksesshem, kushdo do. Por fjalet qe thoni mund te shkaterrojne mundesite tuaja per sukses. Gjerat qe thoni ne zyre sado te pademshme qe mund te duken mund tju hedhin nga shkalla e karrieres dhe ta bejne majen qe ju synoni vec nje enderr.
Karriera juaj eshte shume e rendesishme per tu kthyer ne nje deshtim nga disa shprehje negative. Ja 7 gjerat qe ju duhte ti zhdukni nga fjalori juaj ne vendin e punes nese doni te arrini suksesin qe ju meritoni.

1. “Kjo nuk eshte ne pershkrimin e punes”

Kur keni pranuar vendin e punes, ju keni pasur nje ide te qarte se kush do te jene pergjegjesite dhe volumi i punes qe puna juaj perfshin. Me kalimin e muajve dhe viteve, roli juaj eshte zgjeruar dhe ka ndryshuar forme. Disa nga keto ndryshime kane qene te mira ndersa te tjera mund tju kene bere te deshironi gjera me te thjeshta. Kur drejtori ju ngarkon me nje pergjegjesi tjeter nderkohe qe supet tuaja jane tashme te ngarkuar se tepermi, mund te jete ngacmuese te silleni ne menyren klasike – ti shmangeni. Nje opsion me i mire do te ishte nje bisede me drejtorin lidhur me rolin tuaj. Nje bisede specifike lidhur me vendin tuaj ne organizate ne kohen e duhur do te ishte nje moment per te nxjerre ne pah te vecantat e pershkrimit te punes suaj dhe jo realizimi i nje gjeje te tille ne momentin kur ju kerkohet te beni dicka.
Sado te jeni te lodhur apo te stresuar, thenia e nje shprehje te tille do tju bente te dukeshit dembel dhe i pamotivuar.

2. S’behet

2. Te “hidhni peshqirin” ju ben te dukeni si nje punonjes qe heq dore dhe nje kategori e tille nuk ngrihet ne detyre. Ne vend qe te hiqni dore nga nje projekt plotesisht, konturojeni pergjigjigjjen tuaj ne aspektin e menyrave alternative qe mund te kete per ta kryer punen. Shume nga drejtuesit dhe ekzekutivet duan njerez qe mendojne per zgjidhjen e problemit. Nese ofroni zgjidhje ne vend qe te hiqni dore, ju do te dukeni ne syte e drejtorit nje anetar i vlefshem i ekipit.

3.”Nuk eshte faji im”

Merrni persiper fajet ne vend qe te tregoni se ku kane gabuar te tjeret. Te pranosh nje gabim tregon karakterin tend dhe aftesine tuaj per te mesuar dhe permiresuar nga problemet qe hasim. Duke treguar dike tjeter me gisht nenkupton fort se ju kurre nuk do te mesoni nga gabimet tuaja.

4.”Kjo do vec nje minute”

Megjithese nga ana figurative, dicka do te doje vec 60 sekonda per tu mbaruar, mos beni me shume se sa duhet premtime dhe kur vjen puna per te dorezuar punen, nuk keni bere sa duhet. Gjithashtu nje shprehje e tille ka efektin negativ do te ule vleren e karrieres suaj.

5. “Nuk kam nevoje per ndihme”
Ujku i rregjur dhe i vetmuar mund te jete heroi i shume filmave aksion.Por ato zor se behen heronj ne kompanine tuaj. Ju mendoni se mund tja dilni vetem ne nje projekt apo ne karrieren tuaj por puna ne ekip eshte thelbesore. Te jesh i afte te punosh me te tjeret eshte nje shenje dalluese qe e karakterizon nje drejtesues te mire. Si zor se do ti ngjitesh shkallet e karrieres ndersa fluturon vetem.

6.”Nuk eshte e drejte”

Jeta nuk eshte e drejte dhe shpesh edhe karriera juaj mund te mos jete. Ne vend qe te ankoheni, ju duhet te shikoni per metoda specifike per zgjidhjen e problemeve qe hasni. Te gjeni nje zgjidhje do te jete gjithmone me e preferueshme ne jeten tuaj profesionale per te fituar ndaj nje problemi.

7. “Kjo eshte menyre qe gjithmone eshte ndjekur”
Te besh gjerat sipas menyres qe eshte bere gjithmone nuk eshte menyra per te drejtuar nje biznes. Thjesht pyesni disa nga kompanite qe kane ndjekur linjen e pranuar status-quo-ne. Te pershtatesh ndaj nje tregu qe ndryshon vazhdimisht eshte realisht e vetmja menyre per te mbijetuar ne nje ekonomi qe shpesh ‘hutohet’ nga zhvillimi tjeter i madh.

Secili do te jete i suksesshem, keshtu sigurohu se fjalet nuk te nxjerrin nga kjo rruge. Duke evituar keto 7 shprehje, ju do te beheni nje superyll ne vendin tuaj te punes.

* Themelues i Pluto TV, Open Me and Ciplex, Shkrimtar i Forbes and Inc.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0