7 fjali që do të doja t'i lexoja kur isha 23 vjeç - Business Magazine Albania

7 fjali që do të doja t’i lexoja kur isha 23 vjeç

fjali
  1. Ju nuk jeni duke dalë me fytyrën, gjatësinë apo buzëqeshjen e tyre të lezetshme. Ju jeni duke u takuar me pjekurinë, moralin dhe rritjen e tyre. Vlerësoni atë përpara se të krijoni ndjenja për dikë që nuk ju meriton. Një partner pa mbështetje do t’ju bëjë të ndiheni më të vetmuar sesa të qenit beqar.
  2. Nuk ka asgjë të keqe të duash më shumë nga jeta; me kusht që të mos harroni kurrë të vlerësoni atë që keni tashmë.
  3. Ka pak tregues më të mirë të vetësigurisë sesa gatishmëria për të pranuar pasigurinë.
  4. Përballja me refuzimin do t’ju frikësojë; frika se mos refuzoheni do t’ju paralizojë. Kur dikush ju thotë se nuk jeni në gjendje të bëni diçka, ai ka të drejtë vetëm nëse ju i besoni.
  5. Ata që lejojnë arritjet të diktojnë vetëvlerësimin e tyre, bëhen skllevër të rezultateve, duke humbur vëmendjen e procesit dhe përparimit.
  6. Të mësosh të përqafosh mërzinë krijon imunitet ndaj joshjes së sjelljes destruktive, impulsive. Sa herë që thyeni kufijtë tuaj për t’u siguruar që dikush tjetër t’ju pëlqejë, ju pëlqeni veten pak më pak.
  7. Jeta ndryshon. Ju humbisni dashurinë. Ju humbisni miqtë. Ju humbisni pjesë nga vetja që nuk e kishit imagjinuar kurrë se do të zhdukeshin. Dhe pastaj, pa e kuptuar fare, këto pjesë kthehen. Vjen një dashuri e re. Vijnë miq më të mirë. Dhe ju bëheni më i fortë e më i mençur.

/medium

Lexoni: 5 pyetje për një rinisje

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0