6 gra që kanë ndryshuar fytyrën e lidershipit në banka dhe financa - Business Magazine Albania

6 gra që kanë ndryshuar fytyrën e lidershipit në banka dhe financa

lidershipit në banka

Gratë kanë pasur gjithmonë një ndikim në botën e financave dhe bankave, por ato po shihen më afër se kurrë në tregun e sotëm. Gratë po marrin gjithnjë e më shumë role drejtuese ekzekutive në të gjithë botën financiare dhe bankare, duke përfshirë shumë në kompanitë e Fortune 500. Më poshtë janë 6 gra frymëzuese për të parë se cilat i japin përparësi komunitetit, diversitetit dhe grave teksa udhëheqin në vendin e tyre të punës.

Thasunda Brown Duckett

Thasunda Brown Duckett shërben si Presidente dhe CEO e Shoqatës së Sigurimeve të Mësuesve dhe Anuitetit të Fondit të Aksioneve të Pensionit të Kolegjit të Amerikës (TIAA). Para se të bashkohej me TIAA, Duckett punoi si Drejtore Ekzekutive e Chase Consumer Banking. Para kësaj, Duckett ka shërbyer në role ekzekutive në Chase Auto Finance, Chase Mortgage Banking dhe Fannie Mae. Në TIAA dhe në rolet e saj të mëparshme, Duckett përpiqet të ndihmojë komunitetet me ngjyrë të arrijnë sukses financiar, arsimor dhe në karrierë. Duckett është shumë aktive në komunitetin e saj dhe shërben në bordet e disa kompanive dhe universiteteve. Për të mbështetur më tej komunitetin e saj, Duckett themeloi Fondacionin Otis dhe Rosie Brown për të njohur ato që kanë ndikime të mëdha në komunitetet e tyre.

Diane Morais

Diane Morais është Presidente e Bankës Konsumatore dhe Tregtare në Ally Bank, ku ajo kishte një rol themelor në lançimin e markës Ally në 2009. Në Ally, Morais mbikëqyr kujdesin ndaj klientit dhe Programin e Riinvestimit në Komunitet të Ally. Para punës së saj në Ally, Morais punoi për dymbëdhjetë vjet në Bank of America dhe nëntë vjet në Citibank në role të ndryshme. Duke njohur lidershipin e saj, Revista American Banker e vendosi Morais në listën e tyre “25 Gratë më të Fuqishme në Bankë” për pesë vjet rresht. Morais është aktive në komunitetin e saj në Charlotte, ku shërben si Ekzekutive në Residencë për Universitetin Queens dhe vullnetare për disa institucione. Karriera dhe aktiviteti i saj në komunitet e bënë atë të quhej një nga 25 biznesmenet e shquara që fituan një nga çmimet Gratë në Biznes të Charlotte Business Journal 2018.

Lexoni: 4 këshilla të urta nga ikona e dashur kinematografike Betty White

Lule Demissie

Lule Demissie është CEO e eToro, një rrjet investimi social. Në eToro, Demissie mbikëqyr zgjerimin dhe investimin e kompanisë brenda SHBA-së dhe po ndihmon në ndërtimin e një platforme të përqëndruar te klienti për të rritur adoptimin. Para kohës së saj në eToro, Demissie ishte Presidente e Ally Invest ku ajo drejtoi Ally Invest Securities, Ally Invest Advisors dhe API Business Lines. Demissie ka punuar gjithashtu në role të ndryshme në J.P. Morgan, Merrill Lynch, Morgan Stanley dhe TD Ameritrade. Duke u nisur nga diapazoni i identiteteve të saj të ndërlidhura si një grua me ngjyrë dhe një anëtare e komunitetit LGBTQ, Demissie kërkon të fuqizojë të gjithë nga çdo komunitet për të marrë kontrollin e financave të tyre. Ajo mori çmimin Impact 2015 të TD Ameritrade duke njohur angazhimin e saj ndaj perspektivave të ndryshme.

Holly Hynes

Holly Hynes është Shefe e Marketingut për Bankën e Konsumatorëve dhe Bizneseve të Vogla Wells Fargo. Hynes ka më shumë se 20 vjet përvojë në marketing, duke përfshirë strategjinë e markës, marketingun dixhital, reklamimin, mediat sociale dhe më shumë. Para se të fillonte si CMO në Wells Fargo CSBB, Hynes punoi për 11 vjet në Huntington Bank. Atje ajo mbajti role të ndryshme si drejtuese e Brand-it, Inovacionit të Eksperiencës Digjitale, Strategjisë dhe Marketingut të Konsumatorit dhe Biznesit. Në Huntington Bank, Hynes zhvilloi gjithashtu shumë aftësi të reja marketingu. Para kësaj, Hynes drejtoi strategjinë e marketingut në Direct Energy dhe Nationwide Insurance. Hynes beson se të gjitha momentet e jetës kryqëzohen me paratë dhe e ka kushtuar karrierën e saj për të ndihmuar në thjeshtimin e kompleksitetit të pasurisë për të gjithë.

Mary Kate Loftus

Mary Kate Loftus është Zëvendës Presidente e Lartë, Drejtoreshë e Digitalb për M&T Bank. Loftus filloi në M&T në 2018 si Shefe e Planifikimit Strategjik për Bankën e Konsumatorit dhe Biznesit. Loftus ka mbi 20 vjet përvojë në shërbime financiare. Loftus është e përkushtuar t’u sigurojë konsumatorëve liri financiare dhe njeh ndryshimin që bankat e komunitetit dhe mirëqenia financiare bëjnë në jetën e njerëzve. Loftus shijon bisedat rreth tendencave të ardhshme dhe ka qenë e ftuar në disa podkaste, duke përfshirë, podckastin Breaking Banks, podkastin Global Digital Banker dhe podkastin Business Insider. Loftus mbron diversitetin dhe sponsorizon talentet e ardhshme përmes Grupit të Burimeve Afrikano-Amerikane.

Jennifer Roberts

Jennifer Roberts është CEO e Chase Consumer Banking. Para kësaj, Roberts ishte Drejtore Ekzekutive e Chase Business Banking. Roberts ka qenë një lider në Chase që nga viti 1996, duke shërbyer në role ekzekutive në Shërbimet e Kartave, Shpërblimet Ultimate, produktet Chase Sapphire, besnikërinë dhe blerjet. Roberts është aktive në komunitetin e saj, duke shërbyer si anëtare e bordit për radiostacionin publik të Filadelfias, WHYY. Roberts kërkon të promovojë diversitetin në vendin e punës si sponsor ekzekutiv i Forumit të Lidershipit Hispanik të Chase.

/forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0