6 gjërat që duhet të mësojnë të gjithë për të vlerësuar më mirë botën rreth tyre

mësojnë

Shtetet e Bashkuara, ndër vendet e tjera, ka zhvilluar një mjedis pune toksik, me shumë orë pune dhe stres të panevojshëm. Tashmë është bërë pjesë e kulturës dhe disa njerëz madje mburren për mungesën e gjumit ose javët 80-orëshe. Sidoqoftë, një nga problemet më të mëdha me këtë lloj mendësie është efekti në mënyrën se si njerëzit e shohin botën.

Nuk ka ndonjë gjë të keqe nëse punoni shumë ose të mbani stresin, veçanërisht nëse e shijoni atë. Ajo që është objektivisht e keqe është kur ky stres ndikon në mënyrën në të cilën ju e shihni bukurinë përreth jush.

Albert Einstein, i konsideruar si një nga njerëzit më të zgjuar, tha një herë se ,”Nëse diçka tek unë mund të quhet fetare, atëherë ai është admirimi i pakufishëm për strukturën e botës për aq sa mund të zbulojë shkenca jonë”. Einstein, i cili kuptoi përbërjen fizike të botës, si dhe të çfarëdo gjëje tjetër, ndante shpesh admirimin e tij për strukturën dhe bukurinë e planetit tonë.

Bota përbëhet nga natyra e bukur, arti, ushqimi dhe një mori gjërash të tjera, Ka shumë për të vlerësuar dhe përjetuar. Ata që janë në gjendje të bëjnë një hap prapa dhe të njohin madhështinë përreth tyre janë më të frymëzuar dhe më të përulur. Të qenurit i aftë për ta bërë këtë u jep njerëzve më shumë energji dhe rrit gjallërinë me të cilën ata e shohin botën.

Truku, si shumë marifete, është më i vështirë në praktikë sesa në teori. Është që t’i kushtoni më shumë vëmendje mjedsit tuaj. Vështroni perëndimin e diellit, vaktet e gatuara me mjeshtëri dhe qetësi. Gjithashtu vazhdoni të eksploroni botën përreth jush.

Këtu janë 6 gjëra të cilat mund t’ju mësojnë të përmirësoni dhe vlerësoni botën e jashtme dhe nga ana tjetër do t’ju bëjnë më të lumtur dhe më produktiv.

1.Ushqimi

Gjatë jetës tonë konsumojmë 2-3 vakte në ditë. Sigurisht, ka raste kur jemi me nxitim dhe kemi nevojë thjesht për ushqim. Sidoqoftë, të vlerësosh ushqimin është një mënyrë e shkëlqyer për të shtuar jetën. Duhet të bëhet secili vakt më i mirë dhe të zhvillohet gama ushqimore në mënyrë që të vlerësoni më shumë aroma dhe kombinime. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të mësoni më shumë rreth ushqimit. Ka libra që flasin për ndikimin e aromave të ndryshme.

Kushtojuni vëmendje vakteve dhe përqendrohuni vërtet tek ushqimi ndërsa hani. Njerëzit që e duan ushqimin, madje dhe në kohën kur janë në një stres të thellë, janë në gjendje të konsumojnë një vakt për t’u ushqyer dhe janë në gjendje të shijojnë një mori shijesh. Kjo bën që ata ta heqin mendjen nga gjëra të tjera.

2.Ndërtesat

Duket e çuditshme në shikim të parë, por edhe një kuptim elementar i arkitekturës dhe ndërtesave do t’ju japë një vlerësim të thellë mbi to. Shumica prej nesh normalizohet duke pasur parasysh numrin e ndërtesave që shohim gjatë ditës. Sidoqoftë në realitet, secilës ndërtesë i është dashur një kohë dhe energji e konsiderueshme për t’i ndërtuar. Ky është veçanërisht rasti për ndërtesa që janë të mëdha dhe të holla në strukturën e tyre.

Të kesh një kuptim fillestar të arkitekturës të bën që të vlerësosh struktura të tjera rreth teje ndërsa kalon jetën e përditshme. Kjo është e vlefshme edhe kur jeni në qytete të mëdha dhe udhëtoni nëpër Evropë ose pjesë të Lindjes së Mesme që kanë ndërtime të bukura.

3.Shkenca

Ju nuk keni pse të jeni fizikant për të vlerësuar përparimet që po bën shoqëria në të gjitha fushat e shkencës.

Fjala shkencë është e gjerë pasi ka kaq shumë fusha shkencore që vlerësojnë botën tonë. Ata që e kuptojnë kiminë vlerësojnë mënyrat se si atomet formohen së bashku për të krijuar planetin. Njerëzit me një formim të fizikës mund të vlerësojnë ligjet që rregullojnë natyrën. Gjeologët vlerësojnë shkëmbinjtë dhe historinë e tyre.

Ju mund të mësoni aq shumë nga këto tema. Duke vepruar kështu, ju do të shihni një shkëmb, jo një shkëmb tjetër budalla. Në vend të kësaj, do të jetë një shkëmb magmatik që është formuar gjatë mijëra ose miliona viteve.

4.Historia e planetit

Historia është një term jashtëzakonisht i gjerë, si dhe me shumë rrugë për të eksploruar.

Ajo që do të shtojë gjallërinë e menjëhershme është të kuptuarit e historisë së specieve tona. Si u bëmë njerëz? Si funksionon evolucioni? Pse shoqëritë janë formuar ashtu si janë sot?

Libra si Sapiens ose Guns Germs and Steel mund t’ju japin një vlerësim të menjëhershëm më të thellë. Të kuptosh përparimet që ka bërë shoqëria dhe ku qëndrojmë në atë ndryshim të sekuencave, tani, është një ndjenjë mbizotëruese. Kjo ju jep një pamje të ndryshme të njerëzve dhe kulturave, pasi ne jemi një nënprodukt i mijëra dhe mijëra viteve të ndryshimit. Plus, mund të ndihmojë në vendimmarrjen tuaj të ardhshme. Kornizimi i zgjedhjeve tuaja si një funksion i ngjarjeve historike dhe mësimeve të marra në të kaluarën mund të jetë shumë i dobishëm.

5.Arti

Muzikë, piktura, teatër, televizion. Lista vazhdon dhe vazhdon. Mësimi më shumë rreth këtyre formave të ndryshme të artit do t’ju lejojë t’i shijoni ato më thellë në veprim. Kuptimi i kompleksitetit të një pikture ose mënyra se si një këngë bashkohet, shtojnë gjallërinë e vërtetë.

Mënyra më e mirë për të mësuar në lidhje me këto gjëra është të kaloni kohë duke i eksploruar ato dhe duke bërë pyetje gjatë rrugës. Ju do të filloni të shikoni arritjet tuaj vlerësuese. Si pasojë, do të argëtoheni më shumë duke shkuar në një koncert, duke vizituar një muze, apo edhe duke dëgjuar Spotify dhe duke parë disa mbishkrime në rrugë.

6.Gjërat e tjera (jo aq) të vogla

Ka kaq shumë fenomene të tjera që ne i shohim dhe i përjetojmë çdo ditë për të cilat jemi normalizuar. Të gjesh kohë për të ndaluar dhe vlerësuar ato gjëra, që, në të vërtetë, janë të bukura dhe komplekse është diçka që shoqëria jonë nuk e bën gati sa duhet.

Për shembull, makinat janë kaq normale për ne. Megjithatë, 80 vjet më parë, ato ishin po aq të huaja, sa realiteti virtual sot. Fakti që një makinë kaq e vogël mund të strehojë në mënyrë të sigurt një familje dhe të ecë me 120 km në orë, për orë të tëra është një veprim i pabesueshëm.

Ose, merrni strukturën e qyteteve. Dikush vendosi të bëjë çdo qytet, me lagjet, parqet dhe qendrat e tij në një mënyrë specifike. Rrallëherë mendojmë se sa lehtë është për ne që të kalojmë nga pika A në B tani. Kjo është veçanërisht e vlefshme që nga shfaqja e Google Maps dhe Uber.

Këto fenomene të vogla janë kudo përreth nesh. Të marrësh kohë për të menduar për secilën prej tyre, veçanërisht nëse mëson historinë e saj, e bën mënyrën se si e sheh botën përreth teje shumë më emocionuese.

Ndaloni një minutë dhe merrni frymë. Vlerësimi i botës përreth nesh kërkon përfundimisht heqjen e kohës. Mendoni për atë që është rreth jush, për madhësinë e planetit dhe sa e veçantë është që ju të bëheni pjesë e tij. Ju mund të punoni me orë të mbyllur në zyrë, por jeta është shumë e shkurtër për të mos vlerësuar gjithashtu të gjithë bukurinë që kemi fat të kemi.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale