5G edhe në Shqipëri këtë vit?!

5G edhe në Shqipëri këtë vit?!


Këtë vit, Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare mund të tenderojë dhënien e disa frekuencave të reja që mundësojnë ofrimin e shërbimit 5G për kompanitë celulare dhe grupe të tjera. AKEP ka miratuar të enjten një dokument të hapur tashmë për këshillim publik, “Mbi dhënien e të drejtave të përdorimit në brezin e frekuencave 800 MHz (790-862 MHz).”

Frekuencat ishin në përdorim nga televizionet, por me procesin e dixhitalizimit, ato pritet të kalojnë në dispozicion të AKEP dhe pas pak muajsh mund të nisë puna për tenderimin e tyre te kompanitë celulare.

Lexoni : https://businessmag.al/5-gjera-qe-duhet-te-dini-per-5g/

Akep vëren se, kjo i hap rrugën procesit të shumëpritur që këto frekuenca, deri më sot në përdorim nga subjektet e transmetimeve audovizive dhe nën administrimin e AMA-s, t’i kalojnë në disponim efektiv për administrim AKEP-it sipas Planit Kombëtar të Frekuencave. Ky plan, thekson se frekuenca të tilla janë për përdorim nga operatorët që ofrojnë rrjete dhe shërbime publike të komunikimeve elektronike – telefoni e lëvizshme, për të mundësuar ofrimin e shërbimeve të gjeneratave teknologjike të avancuara të sotme dhe të prespektivës të njohura ndryshe si LTE.

“Procesi i ndjekur për të arritur deri në këtë fazë, ka qenë i gjatë dhe shumë i vështirë për shkak të përdorimit të tyre për transmetime audiovizive dhe nevojës së lëvizjes së këtyre transmetimeve në transmetim dixhital dhe arriti të realizohet përfundimisht.”

Hapat drejt 5G, “e rendisin edhe Shqipërinë në vendet më të zhvilluara në Rajon dhe Europë në ofrimin e rrjeteve dhe shërbimeve publike të komunikimeve elektronike broadband të shpejtësisë së lartë,” vëren AKEP.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0