5 mënyra të thjeshta për të qenë më të fokusuar çdo ditë - Business Magazine Albania

5 mënyra të thjeshta për të qenë më të fokusuar çdo ditë


Sa herë që zhgënjehemi, mund të ndihemi sikur nuk ka vend të përshtatshëm për pasionet tona. Duket sikuar ajo që ne bëjmë nuk ka rëndësi, edhe kur bëjmë gjithçka për ta realizuar atë punë.

Nëse fillojmë të ndihemi të dekurajuar, si mund të mbajmë drejtimin e duhur? Si ta mbajmë vizionin tonë të fokusuar për të siguruar që ne po ndjekim ende ëndrrën e duhur?

Business Magazine ju tregon 5 mënyra për të rikthyer jetën tuaj në rrugën e duhur. Ju do të filloni të ndjeni ndryshimin menjëherë.

  1. Merrni frymë

Të gjithë e thonë këtë, por jo të gjithë kujtojnë ta bëjnë. Kur gjërat janë jashtë kontrollit është jashtëzakonisht e dobishme për të ndërmarrë një hap mbrapa, për t’u ri-përqendruar të vetja dhe për të marrë frymë thellë. Në vend që të humbisni në rutinën e të tjerëve, kuptoni çfarë është e rëndësishme për ju dhe gjeni rrugën tuaj përsëri.

  1. Bisedoni me të tjerët

Është e lehtë të humbasim në kokën tonë, sidomos kur mendime negative apo emocione të padëshiruara janë duke na mbytur. Duke u treguar çdo gjë që ndjeni njerëzve tuaj të afërt, ju lejon të merrni një mendim të jashtëm, një që mund të ofrojë një perspektivë të ndryshme nga tuajat.

  1. Përqëndrhuni në gjërat që doni

Shpesh kur e humbasim fokusin, ndodh sepse jemi të shtangur nga shumë dëshira dhe pasione, si dhe të pasigurtë se ku dëshirojmë të arrijmë me talentet tona. Uluni, bëni një listë dhe listoni gjërat që janë me të vërtetë të rëndësishme për ju që nga pasionet, hobit, gjërat që ju shpërqëndrojnë ose ato që mbajnë interesin tuaj. Kjo është një taktikë e dobishme për të rifokusuar drejtimin e jetës suaj.

  1. Gjeni gjëra që ju motivojnë

Pjesa më e rrezikshme kur ndihesh sikur e ke humbur drejtimin, apo kur nuk ke një plan konkret, është vështirësia për të gjetur gjëra që ju bëjnë të ecni përpara. Sidoqoftë, shumë njerëz nuk e kuptojnë se kështu ne krijojmë shpërblimet tona. Ne të gjithë kemi gjëra që duhet të bëjmë – kështu që ka kuptim të përcaktojmë se si vendosim të shpërblehemi për mbajtuar atë përqëndrim gjatë rrugës.

  1. Shijoni zbulimin

Ndoshta pjesa më e rëndësishme për të mbajtur jetën tonë të përqendruar është shijimi i procesit – pa marrë parasysh se sa e vështirë, sa përpiqeni apo sa e pakuptimtë mund të duket. Kuptojeni se çdo hap i rrugës, është duke iu afruar arritjes së ëndrrës suaj. Ju vetëm duhet të vazhdoni përpara.

burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0