5 mënyra të thjeshta për ta nisur siç duhet mëngjesin dhe për të pushtuar ditën - Business Magazine Albania

5 mënyra të thjeshta për ta nisur siç duhet mëngjesin dhe për të pushtuar ditën

mëngjesin

Mëngjesi vendos se si do të jetë vazhdimi i ditës, prandaj sigurohuni që po e nisni në mënyrën e duhur për ju.

Të kesh një rutinë të mëngjesit tënd të lejon të drejtosh ditën në një mënyrë që është vërtet e planifikuar dhe e jotja, në vend që të reagosh ndaj çdo gjëje apo dikujt tjetër.

Lexoni: Si e kalojnë mëngjesin njerëzit më të suksesshëm

1. Filloni mëngjesin një ditë më parë

Përfundoni çdo ditë pune me listën tuaj të detyrave për ditën në vijim. Kjo listë duhet të jetë e shkurtër. Jo më shumë se 10 gjëra çdo ditë, por sigurohuni që kjo listë të jetë vetëm për sot, në mënyrë që të mos e mbivendosni veten.

2. Merrni “vitaminat” tuaja të përditshme

Vitaminat e përditshme mund të jenë ushtrimet dhe/ose ndonjë formë lëvizjeje, meditimi, pirja e tre litrave ujë gjatë gjithë ditës, shkrimi në ditarin tuaj dhe leximi i diçkaje për 20 minuta.

Cilatdo qofshin ato “vitamina” të përditshme për ju, përpiquni të bëni të paktën një ose dy prej tyre gjënë e parë në mëngjes.

3. Bëni gjërat më të vështira fillimisht

Pasi rishikoni prioritetet tuaja kryesore për ditën, bëni gjithmonë prioritetin tuaj një gjë që kërkon më së shumti kohë për të menduar në fillim. Keni energjinë më të madhe mendore në mëngjes, kështu që kjo është koha më e mirë për t’u fokusuar dhe për të vënë mendimin në detyrën tuaj më të vështirë dhe më të rëndësishme atë ditë.

4. Filloni ditën pa email dhe telefon

Dita është e jotja. Caktoni ditën tuaj me një qëllim dhe përqëndrohuni në prioritetet tuaja më të larta përpara se të zhyteni në email, mesazhe dhe telefonata që ju tërheqin në shumë drejtime të ndryshme dhe, më e rëndësishmja, ju largojnë nga fokusi(et) tuaja kryesore të ditës.

Emailet janë me të vërtetë listat e detyrave të njerëzve të tjerë të maskuar si tuajat. Nëse humbisni duke kontrolluar email-et, mund të ndiheni sikur jeni duke punuar dhe i zënë, por kjo po ju largon nga prioritetet tuaja kryesore, të cilat mund të largohen nga pjesa tjetër e ditës.

5. Pini ujë dhe hani fruta, gjëja e parë në mëngjes

Të gjithë e duan kafen, por gjithmonë mundohuni ta nisni ditën me një gotë ujë para se të hani apo të pini diçka tjetër. Trupat tanë kanë nevojë të rihidratohen nga gjumi i natës.

Lexoni: Një rutinë mëngjesi si ajo e CEO së Google. Bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Karburanti më i mirë në mëngjes janë frutat, dhe vetëm frutat. Frutat janë kaq të lehta për t’u absorbuar dhe më natyrale për trupin tonë pas një nate gjumi. Mendoni për të gjithë punën që duhet të bëjë trupi juaj për të tretur ushqimin. Është shumë më mirë të hani ushqim që përthithet në mënyrë natyrale në mëngjes, në mënyrë që trupi juaj të mos e teprojë për të përdorur energjinë për të përthithur ushqimin.

Mos harroni, si me çdo gjë, jo çdo mëngjes shkon siç është planifikuar. Kjo nuk është një rutinë perfekte dhe jeta ndodh – netët e këqija të gjumit, urgjencat e punës, familja, fëmijët, etj. Është mirë të mbani një rutinë mëngjesi shumicën e kohës, por gjithashtu sigurohuni që të jeni i lehtë me veten kur nuk ndodh sipas planit dhe përpiquni të ndryshoni itinerarin për ditën.

Magjia e mëngjesit është me të vërtetë një dhuratë dhe është e vështirë të bëhet çdo mëngjes, por nëse futeni në një rutinë, do të bëhet shumë më e lehtë.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0