5 leksione leadershipi nga zgjedhjet elektorale në U.S.A që mund t’ju ndihmojnë edhe ju - Business Magazine Albania

5 leksione leadershipi nga zgjedhjet elektorale në U.S.A që mund t’ju ndihmojnë edhe ju


Duke parë debatin mu kujtua pse jam bërë naiv në këtë sezon zgjedhjesh, duke lënë politikën mënjanë. Ndërkohë që disa ndjehen të turpëruar që kjo është fytyra që po i tregojmë botës, une kam gjetur disa momente që kemi parë që janë qetësuese dhe të mbushin me besim.

Më poshtë është një listë me 5 leksione që mund t’ju ndihmojnë:

1. Klienti ka gjithmonë te drejtë. Pavarësisht parave dhe politikës, njerëzit kanë filluar të dëgjohen. Ata janë të nevrikosur, të lodhur dhe të ngopur nga politika. Aty ku dukej sikur njerëzit nuk kishin asgjë për të thënë, në këto zgjedhje duket se kanë shumë për të numëruar. Kandidatët të cilë ata po mbështesin janë të pakënaqur me zgjedhjet e kaluara, por në fund të fundit, votuesi (klienti) merr atë që ai ose ajo duan.

2. Edhe të fuqishmit kanë pika të dobëta Duke parë kanditaturën e Hillary Clinton më kujton që nuk ka rëndësi sa i fuqishëm një person mund të duket, ai ose ajo duhet të punojë fort që t’ia dali mbanë. Asgjë nuk e mund punën e fortë, sado lart të kesh arritur. S’ka asgjë të pashmangshme. Kjo është një thirrje për kujtesë për çdo njeri në biznes që sduhet ta marrin asnjë sukses si të përhershëm.

3. Aftësitë e mira në komunikim kanë shumë rëndësi. Donald Trump ka arritur më të mirën në aftësitë mbreslënëse të komunikimit, edhe nëqoftëse disa aftësi i kanë kushtuar barazi me votuesit. Për të mos harruar është fakti që kur je në skenë publike, si dukesh dhe si e thua diçka është po aq e rëndësishme se ajo qe thua.

4. Diversiteti është i rëndësishëm. Në një nga debatet e mëparshme të Partisë Republikane, ishte një moment kur u tha që dy nga pretendentët kryesorë për nominimin e Partisë Republikane ishin Latinë. Deri në një moment të caktuar Ben Carson, një kirurg Afro-Amerikan, ishte në krye të listës. Hillary Clinton është duke luftuar për të gjithë femrat. Është bukur të shohësh se politika Amerikane ka filluar të duket pak më shumë si vetë Amerika.

5. Të gjithë bëjnë gabime. Trump ka thënë gjëra të gabuara në shumë raste. Clinton është akoma duke sistemuar rrëmujën e bërë me emailet e saj dhe vendimin e saj për të vazhduar fushatën duke qënë e sëmurë. Domethënë të gjithë – edhe ata që duken sikur janë duke fituar – bëjnë gabime. Jo të gjithë bëjnë gabime në shkallë nacionale. Është e rëndësishme të kuptosh se mund të fitosh – ose të paktën të jesh duke fituar – dhe prapë të bësh gabime. Duhet vetëm të shpresosh që gabimet nuk të ndikojnë deri në përfundimin e karrierës.

Burimi: linkedin.com

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0