5 kushtet e reja që duhet të dini nëse këto ditë do të fluturoni nga Aeroporti Nënë Tereza


Krahas pezullimit të transportit publik e privat në rrugët Tiranë-Durrës, prej 6 të mëngjesit të kësaj të premteje, edhe Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës po zbaton disa masa të reja shtrënguese. Të gjithë udhëtarët, që do të shkojnë drejt destancioneve të tjera, përjashtuar Italinë (Ku fluturimet janë pezulluar) është mirë t’i dinë këto masa para se të mbërrini në Aeroport.

Autoriteti i Aviacionit Civil (AAC) thotë se duke nisur nga ora 06:00 e mëngjesit të së premtes deri në mesnatën e së djelës 15 Mars, pasagjerët kërkohet të kenë me vete, të printuar ose foto, biletat e tyre të udhëtimit.

Sipas AAC:

1-Bileta si evidencë e udhëtimit është e domosdoshme nëse dëshironi të arrini fluturimin tuaj”.

2-Pasagjerët të marrin parasysh që në kushtet e kufizimit të qarkullimit, të nisen më herët, për të arritur në kohë në aeroport.

3-Vetëm një familjar mund të shoqërojë pasagjerin në aeroport, gjithmonë duke pasur me vete biletën e udhëtimit apo një foto të saj, si dhe pasaportën, ndryshe Policia e Shtetit nuk do ta lejojë kalimin, thekson AAC.

4- Sipas Policisë së Shtetit, të gjithë qytetarët, për të përdorur aeroportin e Rinasit, duhet fillimisht të konfirmojnë pranë sallave operative nëpërmjet numrit 112 ose 129, orarin e lëvizjes në drejtim të Rinasit, linjën e fluturimit, si dhe kohën e lëvizjes.

5- “Në rast se nuk do të jenë bërë këto njoftime paraprakisht në sallat operative, pra nëpërmjet numrit 112 dhe 129, orari i fluturimit, bileta dhe personi i cili do të fluturojë, nuk do të lejohet të lëvizë në asnjë nga akset rrugore dhe do të ndëshkohet.

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale