5 Këshilla për të menaxhuar stresin gjatë pushimeve


Stresi është i pashmangshëm, për sa kohë që je një punonjës, je një baba, je një student, nënë me fëmijë të vegjël, i ri, i vjetër…. pra, je Njeri.

Për ta shmangur atë gjatë periudhës së festave po këshillojmë të veproni kështu:

  1. Krijo një plan për fundvitin

Energjinë negative që ju jep stresi përdoreni për të bërë një plan, që përfshin menaxhimin prioteteve në punë dhe shëndetit. Mbani një ritëm me gjumin, ushtrimet fizike dhe marrëdhëniet sociale. Shkruani me pika “Objektivat e çdo muaji”. Duke i shkruajtur ju do të keni burime për t’u referuar kur rehatia e pushimeve të bëhet tunduese.

  1. Fol me të tjerët për objektivat e tu

Duke folur për objektivat tuaj jo vetëm i rendisni ato më mirë në kokën tuaj por dhe e keni më të lehtë për t’i vënë në zbatim. Duke u shprehur më shumë krijoni një strategji ku dhe të tjerët mund t’ju ndihmojnë.

  1. Gjej kohë për veten

Sigurisht, festat janë për t’u dhuruar të tjerëve por është ok të tregoheni pak egoist dhe t’i kushtoni vetes pak vëmendje. Gjeni 5,10,15 minuta në ditë për të bërë diçka për veten. Të bësh pazare online apo të humbasësh nëpër fotot në Instagram nuk llogaritet.

Qoftë dhe në zyrë, gjeni një cep të ngrohtë dhe uluni për të dëgjuar këngën tuaj të preferuar.

  1. Njih kufinjtë e tu dhe përmbaju atyre

Ndoshta ndihesh sikur të duhet të bësh çdo gjë dhe të jesh kudo. Kujto që koha dhe energjia jote është e kufizuar, ndaj përdore me mençuri. Vendos në cilat ngjarje nuk duhet të mungosh dhe mos ndiej presion për të qenë patjetër diku, qoftë dhe një festë pune që nuk e ke fort me qejf.

  1. Përdore ritmin e ngadaltë të punës në avantazhin tënd

Në vend që të acaroheni kur dikush ju vonon përgjigjen e një email apo nuk është fare i pranishëm në zyrë, ju këshillojmë të merrni frymë thellë dhe të qetësoheni. Duke bërë këtë pauzë të shkurtër, ju do të jeni në gjendje të gjeni një zgjidhje më kreative.

/INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale