5 hapa për të shkruar një biografi profesionale  - Business Magazine Albania

5 hapa për të shkruar një biografi profesionale 

Prezantimi i vetes është i rëndësishëm, sidomos në fazën e parë të karrierës.  Më poshtë gjenden 5 hapat që duhet të ndërmerrni kur shkruani biografinë tuaj profesionale:

  1. Identifikoni qëllimin e biografisë

Shpjegimi pse po shkruani biografinë, kush prisni ta lexojë dhe si dëshironi t’i prezantoheni atij lexuesi është e rëndësishme për procesin e shkrimit të biografisë.

  1. Zgjidhni të përdorni vetën e parë ose të tretë! Dëshironi të përdorni gjuhën “unë” në vetën e parë, apo dëshironi të flisni për veten në vetën e tretë? Personi i tretë tingëllon sikur dikush tjetër ka shkruar biografinë tuaj për ju, duke i dhënë asaj ndjenjë objektiviteti. Sidoqoftë, nëse po e postoni në portofolin tuaj dhe pjesa tjetër e përmbajtjes suaj është shkruar në vetën e parë, atëherë mund të dëshironi t’i qëndroni të njëtit stil.
  2. Shkruani për platformën!

Në varësi të vendit ku po e postoni këtë bio, mund të keni një kufi karakteresh. Një biografi në Tëitter natyrisht do të jetë shumë më e shkurtër se faqja  juaj e internetit. Merrni parasysh të shkruani biografi me gjatësi të ndryshme për t’iu përshtatur çdo situate.

  1. Filloni të shkruani!

Biografia juaj duhet të përmbajë gjithçka që keni mbledhur më parë. Duhet të fillojë me një përmbledhje të gjerë të asaj se kush jeni dhe çfarë bëni përpara se të zhyteni në sfondin tuaj dhe çfarë ju bën unik. Argëtohuni me të, por qëndroni profesionist. Jini të plotë, por mos e teproni.

  1. Korrigjoni, korrigjoni, korrigjoni!

Përpara se të postoni biografinë tuaj profesionale në internet, largohuni nga produkti i përfunduar dhe më pas kthehuni tek ai me sy të freskët. Rilexojeni dhe bëni modifikime. Pasi të keni përfunduar me modifikimet tuaja, ndani biografinë me një mik të cilit i besoni për ta parë. Pasi të përfundojë ky proces, biografia juaj e shkurtër profesionale është gati për detyrën kryesore.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0