5 gabimet që duhet të shmangni kur dizenjoni website-in tuaj


Po kërkoni të përmirësoni faqen tuaj aktuale ose të filloni një nga e para? Një faqe interneti me pamje profesionale mund të bëjë mrekulli për biznesin tuaj. Parimi juaj është të informojë, argëtojë, angazhojë lexuesit dhe t’i bëjë ata të ndihen të nënvlerësuar. Këto janë pesë gabimet që duhet të shmangni:

Navigacion i mbytur: Nuk ka gjë më të keqe sesa të hysh në një websit dhe të mos e gjesh atë që kërkon për shkak të dizajnit të dobët dhe navigacionit të mbytur. Parimi juaj është të mendoni për përdoruesit e faqes tuaj kur e ndërtoni një faqe, jo vetëm për axhendën tuaj. Ju duhet të vendoseni në vendin e një përdoruesi: A mund ta gjejnë ata atë që po kërkojnë? Mos harroni ta kontrolloni faqen tuaj si në desktop ashtu edhe në telefon, për të patur një performancë të njëjtë.

Shiriti i kërkimit i fshehur: Nëse faqja juaj e kërkimit përmban shumë faqe ose përfshin edhe një blog, sigurohuni që shiriti i kërkimit funksionon mirë. Nëse shiriti i kërkimit është i fshehur do i pengojë lexuesit të kërkojnë diçka specifike. Vendoseni atë në një vend të dukshëm si në telefon ashtu edhe në desktop. Testojeni personalisht nëse me të vërtetë shiriti i kërkimit funksionon ashtu siç një lexues do të donte.

Ngjyra e dobët e dizajnit: Edhe një faqe internet e dizajnuar mirë, mund të jetë e vështirë për të lundruar në të nëse përdorni ngjyra të çmendura ose gërma të vështira për të lexuar. Zgjidhni një ose dy ngjyra kryesore, për t’u përqëndruar më së shumti. Bëni dhe një studim të vogël dhe pyesni përreth se çfarë mendojnë njerëzit për faqen tuaj.

Asnjë thirrje për veprim: Gjeni një mënyrë për t’u thënë lexuesve faleminderit që erdhët në faqen time. Nëse do t’u ofronit një produkt ose një shërbim kjo do t’i bënte ata të ktheheshin sërish në faqen tuaj. Ju mund t’u kërkoni atyre të bëjnë diçka në faqen tuaj, t’i ftoni të regjistrohen në listën tuaj ose t’iu ndjekin në mediat sociale.

Shumë tekst: Përmbajtja në ditët e sotme mund të jetë në forma të ndryshme. Sot e kemi mundësinë që të  mos përqëndrohemi vetëm te teksti, por edhe në format e ndryshme të përmbajtjes për ta angazhuar akoma më shumë lexuesin. Duhet të siguroheni se ka edhe tekste të mjaftueshme në faqen tuaj përsa u përket udhëzimeve të SEO.

Amantia Kullolli

quickbooks.intuit

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale