5 faktorë kyç që duhet t'i konsideroni para se të aplikoni për një punë të re - Business Magazine Albania

5 faktorë kyç që duhet t’i konsideroni para se të aplikoni për një punë të re

5 faktorë kyç që duhet t'i konsideroni para se të aplikoni për një punë të re

Kur aplikoni për një punë ose pranoni një ofertë, duhet të mendoni për shumë më tepër sesa thjesht paketën e shpërblimit ose përfitimeve. Një punë me kohë të plotë zë të paktën një të tretën e ditës suaj dhe një të tretën e gjithë jetës suaj.

Gjatë kësaj periudhe, do të përjetoni ndryshime të rëndësishme në jetën tuaj personale, të tilla si martesa, krijimi i familjes,  kryerja e një masteri, ndryshime shëndetësore ose së fundi zbulimi i pasionit tuaj. Kjo e bën edhe më thelbësore që të mos bien në zakonin e “aplikimit në panik”, domethënë të aplikojnë për punë me nxitim ose rastësisht vetëm sepse paguajnë një rrogë të mirë.

Merrni frymë dhe reflektoni për këtë vendim të rëndësishëm që do të merrni. Lexoni për pesë konsiderata që duhet të peshoni përpara se të shtypni “apliko”.

Përparimi i karrierës

A ofron punëdhënësi i mundshëm një plan të mirëstrukturuar, solid të përparimit të karrierës dhe mundësi për t’u rritur dhe zhvilluar brenda karrierës suaj? Apo janë ata që urrejnë punësimin dhe promovimin nga brenda? A kanë ata një sistem rigoroz për zhvillimin e karrierës? Apo i mbajnë punonjësit në të njëjtin nivel për tre, katër, pesë apo edhe dhjetë vjet?

Balanci jetë-punë
A e promovon punëdhënësi në mënyrë aktive mirëqenien e punonjësve në mënyrë holistike dhe në praktikë, dhe a e reflektojnë këtë përfitimet e ofruara prej tyre?

Përtej punëdhënësit, ju gjithashtu duhet të merrni parasysh nëse vetë roli është i favorshëm për mirëqenien tuaj. Disa role mund të jenë më kërkuese dhe më të shpejta se të tjerët.

Jini realist dhe pyesni veten se cilat nivele mjedisesh me presion të lartë dhe me stres të lartë mund të përballoni.

Stabiliteti i kompanisë
Nëse organizata është një start-up, cili ka qenë mbështetja e tyre financiare dhe cila është trajektorja e tyre e parashikuar e rritjes gjatë viteve të ardhshme? A janë ato një organizatë me zhvillim të shpejtë me plane ambicioze dhe të hartuara mirë për t’u zgjeruar në tregje të tjera?

Dhe nëse organizata ka ekzistuar për mjaft kohë, çfarë po bëjnë ata për të përballuar pasojat e pandemisë duke përfshirë ndonjë pengesë financiare dhe kosto të shtuara të furnizimeve? A ka largime nga puna në horizont?

Ndonjëherë mund të mos jeni në gjendje t’i qaseni të gjithë këtij informacioni nga kompensimi përpara se të aplikoni, por mund dhe duhet të jeni të qëllimshëm për të bërë pyetje të tilla në intervistat tuaja të punës, në mënyrë që të shmangni hedhjen në një krizë të panevojshme.

Lexo edhe:Shqipëria përballë inovacionit; Ndikimi i ChatGPT në tregun e punës dhe në ekonomi

Kultura e vendit të punës
A është kultura e kompanisë në të cilën mund ta shihni veten duke lulëzuar? A përputhen me vlerat tuaja thelbësore? Kultura e vendit të punës përfundimisht vendoset nga lart, përmes politikave dhe praktikave që drejtuesit dhe menaxherët e lartë lejojnë të kalojnë pa u vënë re ose të adresohen.

Ju mund të vlerësoni nëse kultura është e përshtatshme për ju duke shqyrtuar deklaratën e vlerave të tyre në faqen e karrierës së faqes së tyre të internetit. Ndonjëherë ata do të shfaqin me krenari vlerat e tyre edhe në postimin e punës. Ju gjithashtu mund të lidheni me punonjësit e tyre aktualë për të kuptuar se si është kultura dhe të zbuloni vlerësimet e punonjësve në internet përmes sajteve të tilla si Glassdoor, Indeed dhe Comparably.

Stili i menaxhimit
Stili i menaxhimit të kompanisë mund të ketë një ndikim të drejtpërdrejtë në përparimin e karrierës suaj dhe pikëpamjen e shëndetit mendor.

Për shembull, nëse menaxherët janë të rastësishëm në komunikimin e tyre me raportet e tyre të drejtpërdrejta dhe dështojnë të informojnë punonjësit për përditësimet e biznesit ose çështjet e performancës deri në minutën e fundit, kjo do të reflektohet në numrin e qarkullimit të stafit. Kjo nga ana tjetër, mund të jetë një shenjë treguese se praktikat e tyre të menaxhimit duhet të përmirësohen ndjeshëm, për të rritur përvojën e punonjësve dhe për të ruajtur talentin.

Ju mund të analizoni të dhënat e qarkullimit të stafit duke përdorur faqe të tilla si LinkedIn, Indeed dhe Glassdoor, për të krahasuar numrin e komenteve negative.

Në përgjithësi, ka shumë faktorë që duhen marrë parasysh para dhe gjatë gjithë procesit të aplikimit për punë. Një punë është shumë më tepër se një mjet për të fituar para. Ndikon në cilësinë tuaj të jetesës, ndryshimet e mëdha të jetës si zhvendosja e shtëpisë, mirëqenia juaj dhe përparimi në karrierë. Me kaq shumë në rrezik, afrojuni këtij vendimi të kushtueshëm me kujdes dhe paramendim, duke marrë parasysh të gjithë faktorët e listuar më sipër, në mënyrë që të mund të shijoni vërtet një karrierë të lulëzuar për të tretën e mbetur të jetës suaj.

forbes

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0