5 Avantazhet më të mëdha të milenialëve mbi brezat e tjerë

5 Avantazhet më të mëdha të milenialëve mbi brezat e tjerë


Ndërsa çdo gjeneratë ka të mirat dhe të këqijat e saj, milenialët kanë një ndryshim me të paktën secilin nga kolegët në vendin e punës. Ky limit i bën më vulnerabël ndaj suksesit në vendin e punës dhe në jetë në përgjithësi. Këtu janë 5 avantazhe specifike që milenialët kanë mbi të tjerët:

1. Aftësitë teknologjike
Milenialët, për shkak të lindjes në një kohë me atë të erës së teknologjisë, janë zakonisht shumë mirë të ambjentuar me teknologjinë. Ata janë të aftë të mësojnë aftësi të reja të cilat janë më të vështira për punonjësit më të vjetër në moshë. Duhet mësuar Photoshopi? Jepuni atyre dy ditë kohë me një manual. Nuk dini se si të përditësoni një program? Kontrolloni pas një jave. Shpejtësia e pabesueshme e teknologjisë me të cilën mund të mësojnë milenialët nuk mund të injorohet në asnjë rrethanë.

2. Nivele më të larta të arsimimit
Krahasuar me gjeneratat e kaluara, milenialët janë brezi më i edukuar në histori. Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka pasur një rritje prej 80% në numrin e masterave të akorduar për kokë që nga 1987. Ndjekja e niveleve më të larta të edukimit, mund të gjenërojë breza të ardhshëm më të mirë, e cila krijon një efekt “domino” që zgjat shumë në të ardhmen.

3. Sfida ndaj strukturave tradicionale të korporatave
Milenialët, me dashurinë ndaj kreativitetit dhe nevojës konstante për ndryshim, janë zmbrapsur nga ideja e “sundimit të një personi të vetëm” dhe çfarë do të thotë të punosh nën të. Ata janë në procesin e rikonceptimit të strukturës së korporatës, duke gjetur më shumë arsye për të punuar ngushtësisht me njerëzit që ndodhin sipër tyre dhe nën tyre në nivelin hierarkik dhe duke zhvilluar lidhje më afatgjata.

4. Multitasking
Edhe pse shikohet edhe si bekim, edhe si mallkim, aftësia për të bërë shumë detyra në të njëjtën kohë është e pamohueshme që shërben në jetën e përditshme. Të përpiqesh të balancosh një mijë gjëra në të njëjtën kohë është një gjë që jo gjithkuash mund ta bëjë, dhe kjo është ajo gjë që milenialët e bëjnë lehtësisht. Me bollëkun për të stimuluar që u serviret në majë të gishtave, bën sens që milenialët kanë zhvilluar mjete të dobishme të departamentizimit për të arritur maksimumin e efiçiencës.

5. Mungesa e vetëkënaqësisë
Ndryshe nga brezat e mëparshëm, milenialët dridhen nga mendimi se duhet të stabilizohen për të bërë diçka. Kjo gjeneratë përfshin njerëz që në mënyrë konstante përpiqen të përmirësojnë veten e tyre duke kërkuar vazhdimisht për gjënë e ardhme që mund të përmirësojnë te vetja. Pavarësisht se mungesa e përqëndrimit për një kohë të gjatë e milenialëve qortohet nga brezat e tjerë, por nuk mund të frenohet etja e pashuar për sukses e këtij brezi që do t’i çojë shumë larg ata.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0