40 prodhues shqipetare ne Sallonin e Shijes ne Torino - Business Magazine Albania

40 prodhues shqipetare ne Sallonin e Shijes ne Torino


Sapo eshte mbyllur ne Torino Salloni i Shijes, nje prej panaireve me te rendesishme ne bote ne fushen e gastronomise dhe agrobiznesit.

Edicioni i ketij viti, qe u ndoq nga rreth 220 mije vizitore, kishte ne qender mbrojtjen e biodiversitetit ushqimor dhe bujqesise me permasa familjare.

Shqiperia qe e pranishme me gati 40 prodhues, qe sollen ne panair shijet tipike shqiptare. Jufka Dibre e gliko Permeti, raki rrushi e pije te ndryshme zune vend ne stenden shqiptare, ku nuk mungonin edhe prodhimet e fresketa.

Ndersa gatimet tradicionale si edhe me pare, ne kete ngjarje prestigjoze i solli shefi i njohur i kuzhines Altin Prenga. Ai gatoi nje dreke qe u vleresua nga specialistet dhe te apasionuarit e kuzhines.

Por jo vetem kaq. 29-vjeçari Beniamino Bilali, me origjine nga Durresi e qe tanime konsiderohet nje prej maestrove me te shquar ne vend, mbajti nje leksion te veçante mbi pergatitjen e pices, simbolit te padiskutueshem te kuzhines italiane.

Top Channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0