4 shenja të qarta që tregojnë se jeni gati për të lënë punën


“A është koha e duhur që të ndryshoj vendin e punës”? Kjo është pyetja që shumë shpesh na lind brenda vetes. Njerëzit janë gjithmonë në kërkim të një pozicioni të ri pune, normalisht më të mirë se ai që ushtrojnë. Të kërkosh rritjen tënde në karrierë, përkthehet në një besim në vetvete dhe dëshirë për rritje njëkohësisht.

Kërkimi për një punë të re, na frikëson gjithmonë. Të tilla, të frikshme, janë pjesa më e madhe e ndryshimeve. Njerëzit nuk besojnë se mund të marrin diçka më të mirë, ose kanë frikë se angazhimi tjetër do të jetë i tmerrshëm. Me pak fjalë, kanë frikë të marrin një vendim që lidhet me ndryshimet.

Për shkak të kësaj, ata nuk i shohin sinjalet e qarta se diçka në punën që po bëjnë është e gabuar dhe zgjedhin të qëndrojnë në të, në vend që të gjejnë diçka që u shkon më shumë për shtat. Por nëse puna nuk ju jep më entuziazëm, nëse po sjell negativitet në jetë, nëse nuk ju bën të lumtur, ka ardhur momenti që të bëni një ndryshim.

Lexo: Si të fitoni një vend pune pa qenë të kualifikuar

Për shkak të kësaj, shumë njerëz humbasin shenjat e qarta se diçka nuk është në rregull me punën që ata bëjnë, dhe ata zgjedhin të qëndrojnë aty,  në vend se të gjejnë një përshtatje më të mirë. Por nëse puna juaj nuk po sjell rezultatin e dëshiruar tek ju dhe po bëhet toksike, atëherë është koha për të bërë një ndryshim.

Përqëndrohuni në kërkimet tuaja dhe mësoni nga përvojat e së kaluarës, në mënyrë që ata të mos përsëriten më.

Nëse po “luftoni” se edhe sa duhet të qëndroni dhe se kur të ikni, më poshtë janë katër shenja të mjaftueshme dhe të qarta që tregojnë se largimi do të ishte zgjedhja më e mirë.

Nëse puna juaj  po sjell toksicitet në jetën tuaj, nëse jeni të pa vendosur nëse është koha e duhur për  të lëvizur, në këtë artikull ju paraqesim 4 shenja të qarta që tregojnë se është koha për t’u larguar nga puna juaj momentale dhe të kërkoni atë që ju mendoni se meritoni.

Shenjat që ju tregojnë se është koha për të lënë punën tuaj:

  • Ju nuk mund t’i ndryshoni gjërat që ju sjellin pakënaqësi në punë – shefin tuaj, kulturën e punës apo projektet në të cilat jeni duke punuar.
  • Ju keni filluar të mbani shënim ditët gjatë të cilave keni qenë të mbingarkuar dhe pas disa muajsh monitorimi, numri i këtyre ditëve është më i madh se sa numri i ditëve gjatë të cilave ju jeni të entuziazmuar dhe energjik.
  • Ju jeni manipuluar që të besoni se nuk do të gjeni një punë më të mirë askund tjetër.
  • Kur ju bëni të ditur pakënaqësitë tuaja, ju bëhen thjesht oferta për më shumë para, por asgjë tjetër.

Lexo: Ja cilat janë 10 arsyet që ju detyrojnë të lini punën

Nëse katër pikat e lartëpërmendura ju mundojnë prej kohësh, atëherë është koha për të filluar të bëni ndryshime në karrierën tuaj. Është koha të gjeni një punë që kur të ngriheni në mëngjes të shkoni plot emocione drejt saj.

Gjetja e një pune që është e përshtatshme për ju është një aftësi, dhe ju mund të argëtoheni më shumë duke mësuar atë me një ekspert që ju tregon rrugën. Mos lejoni që frika t’ju pengojë të zhyteni, thjesht sigurohuni që të merrni ndihmën, udhëzimin dhe mbështetjen e duhur.

Nëse e bëni këtë, jo vetëm që do të shmangni zgjedhjen e një pune të gabuar, por edhe të bëheni të aftë në administrimin më të lehtë të tranzicioneve të tjera.

Inc

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale