4 libra që duhet të lexojë çdo "Introvert" dhe "Overthinker" - Business Magazine Albania

4 libra që duhet të lexojë çdo “Introvert” dhe “Overthinker”

Introvertët dhe ata që mendojnë tepër mund të mos jenë njësoj, por ata kanë një gjë të përbashkët: Ata të dy kalojnë shumë kohë brenda kokës së tyre. Problemi i vetëm është se pjesa e brendshme e kokës nuk është gjithmonë vendi më i këndshëm për të qenë. Pra, nëse po përballeni me ankth ose shqetësim ju rekomandojmë të zgjidhni katër leximet e shkëlqyera më poshtë.

Qëllimi i Fuqishëm i Introvertëve: Pse Bota ka nevojë që të Jeni Ju
Nga Holley Gerth
Në këtë libër që hap sytë, një autor bestseller zhytet në aspektet psikologjike, neurologjike, relacionale dhe shpirtërore të të qenit një introvert. Ajo shpjegon gjithashtu se si introvertët mund të jetojnë me qartësi, guxim dhe besim në një botë që ka nevojë për atë që vetëm ata mund të japin.

Dil nga koka ime: Frymëzim për mendimtarët e tepruar në një botë të shqetësuar
Nga Meredith Arthur
Ky udhëzues i ilustruar bukur i udhëzon lexuesit në procesin e ndërtimit të vetëdijes rreth ankthit, identifikimit të shkaktarëve,  ndërtimit të kufijve të shëndetshëm dhe zhvillimit të një arsenali mjetesh për të lulëzuar.

Zëri në kokën tonë, pse ka rëndësi dhe si ta shfrytëzojmë atë
Nga Ethan Kross
Psikologu Ethan Kross ndërthur një kërkim novator të trurit me studimet e rasteve të botës reale për të shpjeguar se si zëri ynë i brendshëm formëson jetën, punën dhe marrëdhëniet tona. Muhabeti na jep fuqinë për të ndryshuar bisedën më të rëndësishme që bëjmë çdo ditë: atë që bëjmë me veten

Fuqia e Introvertëve në një botë që nuk mund të ndalojë së foluri
Nga Susan Cain|
Në një libër që frymëzoi një bisedë mbarëbotërore rreth introversionit, Susan Cain argumenton se ne në mënyrë dramatike i nënvlerësojmë introvertët dhe tregon se sa shumë humbasim duke e bërë këtë. Qetësia ka fuqinë të ndryshojë përgjithmonë mënyrën se si ne i shohim introvertët dhe, po aq e rëndësishme, se si ata e shohin veten.

nextbigideaclub

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0