4 gabimet më të mëdha që një CEO mund të bëjë

4 gabimet më të mëdha që një CEO mund të bëjëCEO-të mund të jenë të suksesshëm, por ata janë gjithashtu njerëzorë. Dhe të qenurit njerëzor do të thotë të gabosh. Disa gabime që një shef ekzekutiv mund të bëjë dënojnë strategjinë e CEO-s, dëmtojnë kompaninë,  ose krijojnë pa nevojë probleme të reja ose vullnet të keq.

Mos qëndrimi në  drejtimin e duhur në kompaninë tuaj
CEO-të mund të krijojnë plane, objektiva dhe qëllime financiare. Por ata do të dështojnë nëse nuk e kanë vlerësuar me ndershmëri atë që bëjnë kompanitë e tyre në thelb të tyre, ku kompanitë e tyre duhet të shkojnë dhe duhet të dinë se si mund të arrijnë aty ku synojnë.  “CEO-të mund të thonë po, për shumë iniciativa dhe të japin miratimin për shumë buxhet”,  tha Ron Carucci, bashkëthemelues i Navalent. Në vend të kësaj, Carucci tha, ” pyesni se kush janë klientët tuaj besnikë dhe cilat nevoja të tyre mund të plotësoni. Kush jeni ju? Jeni të tillë”.

Të mos jeni në dijeni të patologjive tuaja
Të gjithë sjellin disa bagazhe emocionale për të punuar: nevrozizëm, zemërim, vetë-përbuzje… Por drejtuesit kryesorë që nuk kuptojnë se cilat janë shkaqet e tyre emocionale mund të bëjnë shumë dëme.

“Si CEO ju mund të lëndoni shumë njerëz. Patologjitë tuaja pothuajse gjithmonë do të luajnë një rol në një vendim të keq,” tha Carucci. “Nëse je me humor si një menaxher i mesëm, do të hedhësh një re të madhe mbi ndërmarrjen si një CEO.” Dhe nëse një CEO është thjesht i bindur që ai gjithmonë di më të mirat ai rrezikon të tjetërsojë ekipin e tij ekzekutiv, tha trajneri ekzekutiv dhe psikologu Cindy Wahler. Pra, nëse një CEO po merr kredi për punën e tij apo nuk respekton këshillat, ai po  krijon një problem moral. “Ata janë atje për ekspertizën e tyre. Nëse nuk përfshihen, nuk do të ndjehen të vlerësuar,” tha Wahler.

Lexo: 7 Shenja që vërtetojnë se ju do të bëheni një CEO

Humbja e kontaktit me punonjësit e linjës së përparme
Nëse CEO-t bëhen të izoluar nga menaxherët e mesëm dhe punonjësit, ata që përballen me klientët nuk do të kenë të gjithë inteligjencën e nevojshme apo guximin për të marrë vendime kritike. “Ata janë të parët që kuptojnë se çfarë po ndodh në treg që mund të jetë një kërcënim për ju,” tha Nadler.
Ndërsa kompanitë bëhen më të decentralizuara, inovacioni shpesh ndodh në këtë fushë, tha Steve Morse, një anëtar i vjetër i bordit dhe praktikë këshillues i CEO në Russell Reynolds Associates. CEO dhe të gjithë menaxherët e ekipit duhet të nxisin në mënyrë aktive një kulturë të hapur që mirëpret idetë dhe kritikat nga punonjësit. Dhe ata duhet të kenë një system, përfshirë sondazhet  me anë të të cilit rregullisht të mbledhin dhe komunikojnë informacionet.

Duhet shumë kohë për të hedhur një raport direkt
Grupi i këshillimit të lidershipit Heidrick & Struggles pyeti 60 CEO se çfarë do të bënin ndryshe nëse do të fillonin nga e para. Ajo e cila u përmend më së shumti, ishte se do të kishin vepruar më shpejt në mbylljen e raporteve të drejtëpërdrejta të cilat nuk po funksiononin. Një ekip ekzekutiv me funksionim të lartë është thelbësor për suksesin e çdo CEO dhe për rrjedhojë edhe suksesin e kompanisë.

Qëndrueshmëria e një CEO mund të burojë nga faji sepse e sollën personin ose ata kanë një histori të gjatë së bashku. Ose shqetësohen se një shkarkim i profilit të lartë mund të ngjallë shqetësime midis investitorëve dhe punonjësve. “Drejtorët e përgjithshëm bindin veten” Unë mund ta shpëtoj këtë person. Nëse thjesht kam kohë të mjaftueshme për të punuar me ta, unë mund t’i kthej ato,  “tha Mark Nadler, drejtori dhe bashkëpunëtori i firmës së këshillimit për udhëheqje Nadler Advisory Services.

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0