4 arsye për t’i shkruar gjërat - Business Magazine Albania

4 arsye për t’i shkruar gjërat

shkruar gjërat

1. Mbani mend më shumë

Mbani mend historinë tuaj – Do të keni një regjistrim historik të mendimeve, ideve, qëllimeve, emrave, bisedave, kujtimeve dhe jetës tuaj.

Përmirësoni kujtesën tuaj – Shkrimi me fjalët tuaja ju ndihmon të mbani mend njohuritë që përndryshe do t’i harronit.

“Letra është për të shkruar gjërat që duhet t’i kujtojmë. Truri ynë është mësuar të mendojë.” – Albert Einstein

2. Lehtësoni stresin

Pastroni mendjen – Heqja e ideve të rëndësishme lehtëson stresin e humbjes së mendimeve tuaja nga koha ose një mendje e mbingarkuar.

Shprehni veten – Shkrimi ekspresiv është lidhur me përmirësimin e humorit, mirëqenien dhe uljen e niveleve të stresit për ata që e bëjnë rregullisht.

Të jeni mirënjohës – Personat që reflektojnw për gjërat e mira në jetën e tyre një herë në javë duke i shkruar ato janw më pozitivë dhe më të motivuar për situatat e tyre aktuale dhe të ardhmen e tyre.

Lexoni: Pse Asistentët e Shkrimit IA janë një gjë e mirë për krijimin e përmbajtjes?!

3. Përmirësoni komunikimin

Komunikoni qartë – Shkrimi i ndihmon njerëzit të komunikojnë idetë komplekse në mënyrë më efektive.

Jini të zhytur në mendime – Pastroni mendimet tuaja duke shkruar përpara se të filloni një bisedë.

4. Arrini më shumë

Arrini qëllimet tuaja – Vendosja e qëllimeve tuaja me shkrim rrit mundësinë për t’i arritur ato.

Fitoni qartësi – Shkrimi i gjërave ndihmon në qartësimin e qëllimeve, prioriteteve dhe synimeve tuaja.

Bëni zgjedhje të mira – Pastrimi i mendimit tuaj përmes shkrimit ju lejon të bëni zgjedhje më të mira.

“Qëllimet tuaja janë hartat rrugore që ju udhëheqin dhe ju tregojnë se çfarë është e mundur për jetën tuaj.” Les Brown

/medium

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0