3 Strategji për të kapërcyer sindromën e mashtruesit dhe për ta kthyer atë në forcën tuaj më të madhe - Business Magazine Albania

3 Strategji për të kapërcyer sindromën e mashtruesit dhe për ta kthyer atë në forcën tuaj më të madhe

sindrome e mashtruesit

Identifikimi dhe riformulimi i mendimeve negative është çelësi për të besuar në veten dhe aftësitë tuaja.

NGA NICK SONNENBERG

Nëse jeni ndjerë ndonjëherë si një mashtrues ose keni pasur frikë se do të ekspozoheni si i tillë, atëherë kam një lajm të mirë për ju: 70 përqind e njerëzve, veçanërisht ata me arritje të larta, kanë luftuar me këtë ndjenjë të pakëndshme të pamjaftueshmërisë në një moment në jetën e tyre. Me fjalë të tjera, ju nuk jeni vetëm.

Sindroma imposter rrjedh nga paaftësia për të përvetësuar arritjet tuaja, gjë që e shtyn mendjen tuaj të besojë se suksesi juaj ishte i pamerituar dhe nuk do të zgjasë. Në realitet, ndoshta është vetëm një tregues që ju po i shtyni vazhdimisht kufijtë dhe po i vini në provë aftësitë tuaja. Nëse jeni duke përjetuar sindromën e mashtruesit, kjo do të thotë se jeni gjithmonë duke përparuar, duke zgjeruar horizontet tuaja dhe duke marrë përsipër sfida të reja.

Kohët e fundit pata kënaqësinë të dëgjoja një prezantim nga një kolege e Inc. Alisa Cohn, e cila është një trajnere ekzekutive dhe autore e librit From Start-Up to Grown-Up. Ajo ka shpenzuar vite duke ndihmuar drejtuesit të kapërcejnë sindromën e mashtruesit dhe më la me tre strategji të qarta nga të cilat mendoj se çdo sipërmarrës mund të përfitojë. Ja çfarë mësova.

  1. Përshtatuni me vetë-bisedimin tuaj

Performanca juaj është e lidhur me qëndrimin tuaj. Mendimi pozitiv çon në një rritje të energjisë dhe produktivitetit, ndërsa mendimet negative ju ngadalësojnë.

E vërteta është se ju nuk mund të ndaloni kurrë mendimet negative, kështu që pse të mos i përdorni ato në avantazhin tuaj? Rezistojini instinktit tuaj për t’i larguar këto mendime dhe në vend të kësaj uluni me to. Duke u bërë i vetëdijshëm për mendimet dhe besimet që kontribuojnë në sindromën e mashtruesve, mund të mësoni të identifikoni mendimet negative dhe t’i riformuloni ato në një dritë më pozitive.

Për shembull, mund të merrni një mendim ndërhyrës si:

“Unë jam shumë i rrezikshëm me vendimet e mia të biznesit. Po zhys anijen time dhe të gjithë ata që janë në të.”

Zgjidhni ta shprehni atë me një ton fuqizues.

“Marrja e rreziqeve është një pjesë thelbësore e sipërmarrjes dhe mund të çojë në mundësi të pafundme. Unë jam vizionar dhe një udhëheqës kompetent.”

Sa më shumë të praktikoni riformulimin e pasigurive tuaja në pika fuqie, aq më të sigurt dhe më të vendosur bëheni për të arritur qëllimet tuaja.

  1. Krijoni një mburojë të theksuar

Kur vetë-mendimi negative bëhet shumë i zhurmshëm, krijoni momentet tuaja “më të mira” për të provuar të kundërtën.

Cohn sugjeron krijimin e një mburoje të theksuar mendore të arritjeve tuaja. Kjo mund të jetë një listë e gjërave për të cilat jeni krenarë ose reagime pozitive që keni marrë nga të tjerët. Kur përballeni me një sfidë, mbani mend të gjitha situatat e vështira me të cilat jeni përballur në të kaluarën dhe me sa guxim dhe hijeshi i keni mposhtur këto vështirësi, kur mendonit se nuk do mundeshit. Sa herë që keni një fitore, të madhe apo të vogël, shtojeni atë në listën tuaj.

Unë personalisht e pashë këtë strategji jashtëzakonisht të dobishme, dhe që atëherë kam mbajtur një mburojë të theksuar mendore në pjesën e prapme të mendjes sime. Sa herë që e gjej veten duke dyshuar në aftësitë e mia ose në vendimmarrje, di të luaj rolin kryesor – dhe kjo më kujton se e kam bërë këtë më parë dhe mund të ndihem i sigurt duke ecur përpara.

Lexo: Punonjës më të lumtur. Ja tre mënyra ndihmuese!

  1. Zgjidhni një avatar

Së fundi, mund të provoni ta vizualizoni veten si personi që dëshironi të jeni në formën e një “avatari” ose një personazhi që ju përfaqëson më së miri. Mund të bazohet në personazhin tuaj të preferuar televiziv, superheroin, apo edhe një personazh të famshëm, në thelb çdo personazh që nxjerr vetëbesim dhe sukses.

Cohn kujtoi kohën kur ishte e ftuar për të marrë pjesë në shfaqjen e Tim Ferris edhe pse ishte shumë e emocionuar për këtë mundësi, ajo ndihej e mbingarkuar dhe nervoze. Kush nuk do ndihej?

Për t’u përgatitur për shfaqjen, ajo thirri avatarin e saj, një mbretëreshë, dhe madje bleu një kurorë për ta vendosur pas kompjuterit të saj, në mënyrë që të bëhej personazhi mbretëror dhe i sigurt që donte të bëhej. Dhe funksionoi. Alisa ishte në gjendje të mbante veten me kaq shumë besim dhe të bllokonte plotësisht vetë-mendimet negative që i thanë asaj se nuk e meritonte të ishte në shfaqje.

Herën tjetër që mendoni se jeni mashtrues, provoni t’i telefononi avatarit tuaj për të rritur guximin.

Ne të gjithë kalojmë periudha të dyshimit për veten dhe dekurajimit gjatë gjithë karrierës sonë. Tejkalimi i sindromës mashtruese është i mundur duke ndryshuar mënyrën se si mendoni për të. Duke adoptuar këto tre taktika mendore, mendja juaj automatikisht do të njohë vetë-bisedimet negative dhe do ta kthejë atë në lëndë djegëse për t’ju mbajtur të ecni përpara.

INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0