3 mënyra se si mund të fitoni para nga një blog - Business Magazine Albania

3 mënyra se si mund të fitoni para nga një blog

blog

Ka një milion e një ide biznesi që çdo themelues aspirant mund të ndjekë. Sidoqoftë, unë besoj se blogu është një nga opsionet më të mira për shkak të lehtësisë, kostos së ulët të fillimit dhe aftësisë për ta rritur.

Askush nuk do të vizitojë faqen tuaj të internetit në muajt e parë të ekzistencës së tij. Nëse jeni duke përjetuar diçka të ngjashme, mos u lëkundni. Krijoni një orar të qëndrueshëm prodhimi, shikoni nëse mund të merrni disa shkrimtarë për të ndihmuar falas dhe përpiquni të postoni në blogje të tjera për të rritur besueshmërinë tuaj.

Gjithashtu sigurohuni që të mos filloni me shumë gjëra. Sa më specifik të jeni, aq më e lehtë është të renditeni për termat që dëshironi dhe aq më pak presion do të ndjeni për të mbuluar tema të shumta.

Për të fituar para nga një blog, ju mund të përdorni display advertising, affiliate sales ose të shisni një produkt apo shërbim.

Lexoni: 3 mënyra për të transformuar instagramin në rezymenë tuaj dhe për të marrë kontrollin e markës tuaj personale

  1. Display Advertising

Display Advertising, i cili mund të konfigurohet përmes Google Ad Sense, është mënyra më e shpejtë dhe më e lehtë për të filluar fitimin e parave nga blogu juaj. Problemi me këtë qasje është se ajo është gjithashtu qasja më pak fitimprurëse. Të ardhurat tuaja për një mijë vizitorë do të jenë diku nga 0,30 deri në 2 dollarë.

  1. Affiliate Sales

Metoda e dytë, Affiliate Sales, është kur ju merrni një komision sa herë që shisni produktin e një kompanie tjetër. Kjo është qasja e rekomanduar për shumicën e njerëzve që hyjnë në blog, pasi nuk keni nevojë të kaloni vetë pengesat e krijimit të një produkti. Gjithashtu, nuk keni nevojë për aq trafik sa do t’ju duhej nga display advertising për të siguruar jetesën.

Disavantazhi i kësaj qasjeje është se ju nuk e kontrolloni produktin ose shërbimin që po ofroni. Në çdo moment, kompania që po promovoni mund të ndërpresë produktin e saj ose të shkurtojë komisionet e saj.

  1. Shisni një produkt ose shërbim

Mënyra e fundit që mund të fitoni para nga blogu juaj është duke shitur një produkt ose shërbim. Kjo është qasja më fitimprurëse, por vjen me rrezikun më të madh. Kur filloni blogun tuaj, nuk do të keni trafik. Pra, jo vetëm që duhet të kaloni kohën dhe angazhimin monetar të ndërtimit të një produkti ose shërbimi, por gjithashtu duhet të bëni të gjithë hapat e nevojshëm për të rritur trafikun tuaj.

/inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0