3 mënyra për të aktivizuar trurin tuaj për të fituar më shumë para - Business Magazine Albania

3 mënyra për të aktivizuar trurin tuaj për të fituar më shumë para

aktivizo trurin


Nga Randy Garm

I keni bërë ndonjëherë vetes ndonjë nga këto pyetje?

“Pse nuk mund të fitoj më shumë?”

“Pse duket sikur njerëzit më pak të aftë fitojnë kaq shumë para?”

“Pse ndihem i bllokuar?”

Kohët e fundit i kam bërë vetes një pyetje: “Si t’i ndihmoj miqtë e mi sipërmarrës, me performancë të lartë dhe shumë të aftë të kalojnë pengesat e tyre për të fituar para dhe për të përmirësuar veten?” Thjesht më mahnit se sa shpesh shoh miq krijues dhe punëtorë që luftojnë për të gjeneruar të ardhurat që meritojnë.

Kështu, i ngarkova vetes detyrën t’i ndihmoja dhe dola me këshilla të zbatueshme, që jo vetëm identifikojnë problemet, por ofrojnë mënyra për të ecur përpara dhe lart.

Për fat të mirë, kam një mik të mirë, i cili është i specializuar në trajtimin e këtyre llojeve të çështjeve. Dr. Alok Trivedi (i njohur gjithashtu si “Dr. Rewire”) ka kaluar 27 vitet e fundit të jetës së tij profesionale duke studiuar lidhjet e thella midis “lidhjeve” të mendjeve njerëzore dhe performancës personale. Ai ka identifikuar jo më pak se 92 teknika të mbështetura shkencërisht për të ndihmuar, fjalë për fjalë, të riorganizojë trurin për t’u bërë versioni më i mirë i vetes.

Këtu janë disa që i konsiderova veçanërisht të rëndësishme në adresimin e ndarjes  midis aftësive dhe suksesit.

  1. Shkoni tek burimi problematik i fitimit të parave

Ka të ngjarë të keni dëgjuar “Historia e origjinës së horrit”, në një pikë të jetës, një keqbërës i futi ata në këtë rrugë. Epo, ne që e kemi të vështirë të fitojmë para, shpesh kemi një histori negative për veten.

Dr. Trivedi shpjegon: “Truri i shumicës së individëve ka lidhje të paracaktuara që duhet të kapërcehen për të gjetur sukses më të madh. Kjo zakonisht vjen nga më herët në jetën tonë (mund të jetë një moment ose një varg momentesh) që krijoi një model (ose modele) që përfundimisht bëhet sjellja jonë. Ndonjëherë, kjo lidhje e paracaktuar ka krijuar frikë, paranojë, ankth dhe/ose kaos. Ndoshta ishte një divorc. Ndoshta ishte falimentimi ose mënyra se si jemi rritur. Sido që të jetë, kjo lidhje ka rezultuar në një emocion pakënaqësie, i cili ndikon pandërgjegjshëm në fitimet tona. Për shkak të kësaj pakënaqësie, ne do të largojmë marrëveshjet, mundësitë ose punën, duke krijuar kështu një pengesë për të fituar para”.

Trivedi shton se mënyra më e mirë për të ditur nëse keni lidhje të tilla të paracaktuara është të analizoni ndjenjat dhe rrethanat tuaja. Ndiheni të bllokuar? A keni arritur një pengesë të të ardhurave? Keni frikë nga e ardhmja? Të gjitha këto janë dinamika që duhen marrë seriozisht dhe pasi të njihen, është jetike të kërkosh përvoja të lidhura me të kaluarën. Në mënyrë tipike, ju mund t’i identifikoni këto vetë, megjithëse mund të jetë e mençur të kërkoni ndihmën e një profesionisti.

  1. Gjeni qartësi

Pasi të keni identifikuar se çfarë ka krijuar lidhje, është koha për t’u përballur me të. Ndërsa kjo mund të krijojë ndjenja të pakëndshme, ky hap është kritik për të filluar procesin e ndryshimit.

“Pasi të kemi identifikuar [atë] burim, është koha për të pasur qartësi,” thotë Trivedi, “dhe këtë e kuptojmë duke parë të dyja anët e përvojës, pozitive dhe negative. Ne duhet t’i bëjmë vetes këto pyetje:

Lexo: Paraja nuk të bën të lumtur. Këto katër gjëra PO

Çfarë kanë ndjenjat negative?
E kam mbajtur veten si rezultat i kësaj përvoje?
Si më ka ndihmuar në të vërtetë kjo pakënaqësi të rritem në jetë (nëse ka)?
Çfarë e mirë mund të ketë ardhur prej saj?
Është tepër e rëndësishme të kuptosh se këto përvoja mund të jenë po aq gjë e mirë sa dhe e keqe”.

Nëse mund të shqyrtojmë ngjarjet e së kaluarës në këtë mënyrë, nga të dyja anët, ne i japim vetes perspektivë, e cila është një element kyç për të ndihmuar trurin tonë të ngrihet mbi emocionet – duke i shkëputur ato nga pasojat e përvojës.

  1. Mirënjohja të çon në veprim

Ky hap mund të duket i çuditshëm fillimisht (më bëri mua në fillim), por një pyetje e fuqishme për t’u marrë parasysh është: “A duhet të ndiej mirënjohje për këto burime pakënaqësie?” Sa më shumë e kuptoja fuqinë e mirënjohjes, aq më shumë e vlerësoja atë si një katalizator që na lejon të kalojmë drejt qëllimeve për të fituar para.

“Gjetja e mirënjohjes ndryshon fjalë për fjalë ADN-në tonë,” thotë Trivedi. “Fillon me emocionet tona, të cilat çlirohen nga çfarëdo modeli negative, në të cilin kanë qenë – por vetëm pasi të gjejmë dhe ndiejmë mirënjohjen. Kjo ndryshon bindjet tona – duke lëvizur trurin tonë nga amigdala (qendra lufto-ose-ik) dhe duke i rilidhur ato me qendrën ekzekutive të trurit. Në momentin që kjo ndodh, një ndërprerje ndodh dhe vjen organizimi: Ne fillojmë të planifikojmë, krijojmë dhe ndryshojmë. E ardhmja befas duket e ndritshme dhe ne e kuptojmë se në cilën rrugë duhet të ecim për të arritur atje”.

Ky është procesi i bukur, shton Trivedi, i rilidhjes së trurit përmes integrimit. Pasi të bëhet me sukses, përfundojnë modelet e vjetra dhe fillojnë të reja. Dhe, shpresojmë, modeli juaj i ri do të jetë ai i kreativitetit, krijimit të pasurisë dhe shkatërrimit të tavanit.

Entrepreneur

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0