3 mënyra për menaxhimin me sukses të projekteve - Business Magazine Albania

3 mënyra për menaxhimin me sukses të projekteve

3 mënyra për menaxhimin me sukses të projekteve

Në menaxhimin e projekteve, sfidat priren të rriten ndërsa projektet – veçanërisht ato të përqendruara në kërkimin dhe zhvillimin – shtrihen me kalimin e kohës. Bëhet më e vështirë të menaxhosh afatet dhe të shpërndash burime në horizonte të gjata. Metoda më e popullarizuar për menaxhimin e projekteve në mënyrë fleksibël, e njohur si e shkathët, ka vështirësi kur zbatohet në sipërmarrje të zgjeruara.

Më poshtë janë tre faktorë instrumentalë që na ndihmuan ta bëjmë atë siç duhet:

Sigurimi i mandatit ekzekutiv
Ndërtimet e mëdha janë natyrisht më të rrezikshme se sa qasjet më të vogla, hap pas hapi. Pra, është thelbësore që drejtuesit e kompanisë ta kuptojnë dhe ta pranojnë këtë rrezik që herët. Aty ku një projekt i vogël mund të vërtetojë kërkesës e tregut gjatë rrugës, projektet më të mëdha sjellin kosto të konsiderueshme R&D përpara sinjalit kuptimplotë nga blerësit e mundshëm. Nëse angazhimi ekzekutiv lëkundet gjatë kësaj periudhe, rreziku për projektin është ekzistencial.

Lexo edhe:Mjedis toksik pune? Ja 7 shenja të dukshme

Vendosja e pritshmërive
Kur bëhet fjalë për projektet e kërkimit dhe zhvillimit që kanë afate publike, vlerësimi i kohës dhe përpjekjes së nevojshme mund të jetë i ndërlikuar. Një sfidë e zakonshme është se shpesh pjesa e fundit e projektit mund të marrë më shumë kohë. Detajet e fundit shpesh mund të marrin pjesën më të madhe të përpjekjes. Për më tepër, ndërsa projekti përparon, të kuptuarit se çfarë duhet bërë mund të ndryshojë. Edhe menaxherët më të mirë të projektit, të cilët përpiqen të parashikojnë këto sfida, mund të kenë nevojë të rregullojnë afatet gjatë projektit.

Zotërimi i rezultatit
Për projektet afatgjata të kërkimit dhe zhvillimit, është thelbësore që personi përgjegjës të zotërojë vërtet rezultatet e projektit. Ndërsa kjo mund të tingëllojë si një çështje parimore, në realitet, ka të bëjë me prakticitetin: Ekipet performojnë më të mirën e tyre kur mund të fokusohen në detyrën në fjalë, pa u hutuar nga politika e rreziqeve të mundshme.

Kur personi që drejton projektin hapet për të marrë përgjegjësinë për zgjedhjet e vështira, siguria psikologjike që pason heq një peshë nga ekipi. Shpesh, ekipet hezitojnë në vendimmarrje, duke u frikësuar nga pasojat nëse gjërat nuk shkojnë. Ky kujdes mund të rezultojë në ngecjen e strategjive ose vendimeve tepër të sigurta në diskutime të pafundme komiteti.

Por, një menaxher projekti që thotë: “Më jep rekomandimin tënd më të mirë dhe ne do ta ndjekim. Nëse lindin probleme, unë do të marr përgjegjësinë dhe do t’i zgjidhim së bashku, “siguron që ekipi të qëndrojë në rrugën e duhur, të përkushtuar dhe të lirë nga pengesat e panevojshme.

Menaxhimi i projektit, veçanërisht në projektet më të mëdha, afatgjata të R&D, kërkon një kombinim të përkushtimit të lidershipit, komunikimit të qartë dhe guximit për të zotëruar rezultatet. Udhëtimi ynë në Lattice na mësoi se suksesi nuk qëndron vetëm në planifikimin e përpiktë ose ekzekutimin e përsosur; ai mbështetet në besimin, transparencën dhe përshtatshmërinë. Mbajtja e këtyre parimeve në qendër të qasjes suaj të menaxhimit të projektit do të fuqizojë ekipet për të trajtuar edhe sfidat më të frikshme me besim dhe qëndrueshmëri.

hbr

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0