3 Ide për email newsletter-in tuaj të ardhshëm - Business Magazine Albania

3 Ide për email newsletter-in tuaj të ardhshëm

email newsletter

Ndërsa më shumë njerëz mbështeten te emaili, marketerët që janë të gatshëm të provojnë qasje jashtë të zakonshmes mund të korrin shpërblimet më të larta.

Rreth gjysma e njerëzve në tokë kanë një adresë emaili dhe potenciali për marketerët është i jashtëzakonshëm. Më shumë se 60% e konsumatorëve thonë se duan të dëgjojnë nga një markë të paktën një herë në javë, dhe 86% do të donin të merrnin një email marketingu të paktën një herë në muaj.

Meqenëse marketingu me email është kaq efektiv, ka vlerë të jashtëzakonshme për t’i mbajtur gjërat të angazhuara, a mund të përdorni disa qasje të reja? Këtu janë disa ide jashtë të zakonshmes për newsletter tuaj të emailit.

  1. Përfshijini më shumë lexuesit tuaj

Shumë marka e kanë kuptuar vlerën e marrjes së përmbajtjes së krijuar nga përdoruesit për kanalet e tyre të mediave sociale. Kjo përfshin reviews, dëshmi, fotografi dhe gjithnjë e më shumë, video. Një ide jashtë të zakonshmes është të përfshini më shumë përmbajtje të krijuar nga përdoruesit në emailet tuaja.

Marketerët më efektivë të email e dinë se ka vlerë të madhe në inkurajimin e përgjigjeve nga lexuesit. Por ndoshta mund ta çoni këtë ide në një nivel tjetër. Merrni parasysh të shkoni përtej përmbajtjes tradicionale të krijuar nga përdoruesit. Në varësi të markës suaj, mund të ftoni një lexues të shkruajë për newsletter. Nëse prezantoni një produkt të ri, kërkoni nga subscribers tuaj të flasin për të dhe ndoshta të ndajnë disa foto. Shumica e njerëzve e pëlqejnë këtë sepse është si “15 minuta famë”.

Jo vetëm që kjo provë sociale do të ndihmojë në rritjen e shitjeve, por do të forcojë marrëdhënien që keni me klientët. Rrit besnikërinë e markës dhe mund të rrisë angazhimin me email, sepse është interesante që lexuesit të kenë një këndvështrim tjetër.

Lexoni: Dëshironi më shumë sukses? Dërgoni këto 6 email-e çdo javë

  1. Ndryshoni formatin

Shumë marketerë të email-ve theksojnë dizajnin grafik të newsletters të tyre. Për ata njerëz, ky sugjerim mund të duket veçanërisht jashtë kufijve.

Sipas një studimi të Hubspot, kur u anketuan, afërsisht dy të tretat e konsumatorëve thanë se preferonin emailet e bazuara në imazhe. Megjithatë, studimi zbuloi edhe diçka interesante. Megjithëse njerëzit treguan një preferencë për ato emaile HTML, testet e email-ve me tekst të thjeshtë kishin një normë klikimesh 17% më të lartë. Gjithashtu, shkalla e klikimeve për ta hapur ishte 21% më e lartë.

Nëse përdorni të paktën një imazh në newsletter tuaj, provoni ta thyeni formatin. Për një ndryshim, merrni parasysh të shkoni me një email me tekst të thjeshtë, pikërisht siç do t’ua dërgonte një mik. Pastaj shikoni se si reagon lista juaj.

Nga ana tjetër, nëse tashmë dërgoni newsletters me tekst të thjeshtë, provoni të përfshini të paktën një imazh dhe vëzhgoni sjelljen e subscribers tuaj. Do të merrni informacione të dobishme nëse kryeni testet tuaja.

  1. Konsideroni ndër-promovimet me kompani të tjera

Ne ia dalim me pak ndihmë nga miqtë tanë, dhe në email marketing, ne mund të bëjmë më shumë. Ne mund të lulëzojmë dhe marrëdhëniet e mira me kompanitë e tjera janë thelbësore. Me cilët jo-konkurrentë mund të bashkëpunoni për përfitim reciprok?

Në ZeroBounce, ne kemi pasur shumë partneritete bashkë-marketing ndër vite. Ne i vlerësojmë ato marrëdhënie. Ne jemi partnerë gjatë gjithë kohës me kompani jo-konkurruese të email marketing.

Pse? Sepse, klientët e tyre mund të kenë nevojë për shërbimin ose produktin tuaj dhe klientët tuaj mund të vlerësojnë atë që partnerët tuaj kanë për të ofruar. Kur bëhet fjalë për emailin, të dy mund të jeni në gjendje të rrisni listat tuaja. Një qasje e mundshme është të ofroni një zbritje për subscribers e partnerit tuaj të marketingut. Në këmbim, ju mund t’i njoftoni lexuesit tuaj për një ofertë speciale që ata ofrojnë.

Është një fitore e favorshme. Ju mund të ndër-promovoni dhe ka mundësi të pafundme se çfarë mund të bëni nëpërmjet mediave sociale, blogjeve dhe newsletters.

Mendoni për ide të tjera jashtë kornizave tuaja

Ajo që i mungon shumë emaileve të marketingut është origjinaliteti. Mund të jetë shumë e qartë kur shihni dikë që thjesht ndjek trendet. Personat që vendosin të rrezikojnë dhe të bëjnë diçka të re janë ata që bien në sy. Nuk do të thotë se duhet të jeni të pamatur, por mendoni seriozisht për ato ide jashtë kornizave.

Atë që mund të mendoni si të pazakontë mund të tërheqë pozitivisht vëmendjen e audiencës tuaj. Praktikoni brainstorm. Shkruani gjithçka që ju vjen në mendje. Më pas, merrni idetë me potencialin më të madh dhe vendosini në punë me njerëz të cilëve u besoni. Disa nga këto ide mund ta kthejnë emailin tuaj të ardhshëm në një shembull që kompanitë e tjera ta ndjekin.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0