20 këshilla karriere që mund të filloni t’i aplikoni direkt pas pushimeve - Business Magazine Albania

20 këshilla karriere që mund të filloni t’i aplikoni direkt pas pushimeve

këshilla karriere

Në fusha të ndryshme ka nevojë për angazhime të ndryshme në punë. Veshja, sjellja, koha, qëndrimi janë të ndryshme. Por, ekspertët e karrierës kanë identifikuar disa elementë të përbashkët që ia vlen t’i kemi parasysh, madje t’i fiksojmë mirë në memorien tonë. Ne ju sjellim një përmbledhje të këshillave të karrierës ndarë me ju ndër vite.

1. Provoni gjëra jashtë zonës tuaj të rehatisë

Kur provoni gjëra të reja, përgatiteni veten për rolin tuaj të ardhshëm. Ju mund të konsideroni marrjen e detyrave të reja dhe të vështira me të cilat nuk jeni komodë për të zgjeruar aftësitë tuaja.

2. Shikoni çdo person që takoni si një derë që mund t’ju çojë në një mundësi të re

Asnjëherë nuk e dini se si një person mund të ndikojë në jetën tuaj profesionalisht ose personalisht nëse nuk i jepni një shans. Puna juaj mund të jetë një punë tani për tani, por kjo nuk do të thotë që lidhjet që bëni me njerëzit nuk do të jenë përgjithmonë. Është mirë që secilin person ta shihni si të vlefshëm dhe të denjë për kohën dhe konsideratën tuaj.

3. Shkoni në punë herët

Edhe nëse lodheni në punën tuaj, bëni çmos që të paraqiteni herët dhe gati për të përfunduar detyrat e caktuara. Çdo punë që do të keni është e rëndësishme për ndërtimin e karrierës dhe karakterit tuaj. Punëdhënësit do të vlerësojnë dhe vërejnë përpjekjen tuaj, dhe ju do të vazhdoni të qëndroni në kushte të mira nëse shfaqni gatishmërinë tuaj për të punuar duke u paraqitur herët.

4. Mendoni për veten si një nxënës gjatë gjithë jetës

Ju mund të vazhdoni të mësoni pa marrë parasysh se në cilën fazë të karrierës jeni. Kur mësoni vazhdimisht, mund të fitoni më shumë aftësi dhe të bëheni fleksibël dhe të adaptueshëm në rrugën tuaj të karrierës. Të jesh i gatshëm për të mësuar është një atribut që vlerësohet shumë në forcën e sotme të punës.

5. Çdo vit konsideroni thellësisht rrugën tuaj të karrierës

Të paktën një herë në vit, ju duhet të dilni dhe të rifreskoni rrjetin tuaj, të shikoni mundësitë e reja dhe të bëni krahasime të pagave. Është më e lehtë të merrni vendime strategjike për karrierën kur keni të dhëna reale për t’u krahasuar me përfitimet e punës tuaj aktuale. Është e rëndësishme të dini se ku qëndroni në industrinë tuaj. Ju gjithashtu mund të konsideroni të zhvilloni njohuritë tuaja për tendencat e reja të industrisë çdo vit për të mbetur konkurrues në tregun e punës nëse ndonjëherë duhet të zgjidhni ose keni nevojë të largoheni nga vendi juaj aktual i punës.

6. Kërkoni vlerën në reagimet ose kritikat

Çdo feedback që merrni mund të përdoret për t’ju ndihmuar të rriteni dhe zhvilloheni më tej në karrierën tuaj. Mundohuni të mos përqëndroheni në mënyrën apo personin që ju jep feedback-un. Në vend të kësaj, ju duhet të bëni çmos që të mos mërziteni dhe të merrni vlerën nga mesazhi që po ju japin dhe të vazhdoni të ecni përpara.

7. Kultivoni këmbënguljen

Ju nuk mund të hyni në një punë dhe të bëheni një ndër punonjësit më të shkëlqyer menjëherë. Është e rëndësishme që të vazhdoni të këmbëngulni dhe të zhvilloheni në mënyrë që të arrini qëllimet tuaja të karrierës dhe të bëheni një nga më të mirët.

8. Bëni atë që thoni se do të bëni

Është thelbësore që fjalët tuaja të përshtaten me veprimet që bëni. Punëdhënësit vlerësojnë punonjësit që mund t’u besojnë dhe tek të cilët mund të mbështeten. Nëse i thoni udhëheqësit tuaj se mund ta përfundoni një projekt deri në një datë të caktuar, atëherë duhet të ndërmerrni hapat e nevojshëm për ta përfunduar projektin në përputhje me rrethanat. Marrëdhëniet janë thelbësore për çdo biznes, dhe pa besim, një marrëdhënie nuk mund të kultivohet.

9. Bëni pyetje të rëndësishme

Shumë profesionistë të suksesshëm janë bërë të suksesshëm, sepse bëjnë pyetje të rëndësishme. Ju duhet të jeni kuriozë dhe të bëni pyetje. Bërja e pyetjeve do të ndërtojë njohuritë tuaja dhe do të kontribuojë në procesin dhe zhvillimin tuaj të të mësuarit. Ju gjithashtu mund të konsideroni të bëni pyetje në lidhje me gjërat që nuk lidhen drejtpërdrejt me titullin tuaj të punës nëse mendoni se kjo mund t’ju ndihmojë të fitoni një kuptim më të mirë të organizatës tuaj në tërësi.

Lexo: Balanca perfekte punë-jetë fillon duke thënë jo

10. Mos kini frikë të flisni

Takimet kanë për qëllim që punonjësit të ndajnë mendimet dhe idetë e tyre mbi tema të rëndësishme që ndikojnë në biznes. Nëse keni një ide ose keni një arsye për të besuar se një ide nuk duhet të zbatohet, atëherë duhet ta përmendni atë në një mënyrë profesionale me të dhëna të sakta për të mbështetur pretendimet tuaja. Ju gjithashtu mund të kërkoni një takim ballë për ballë me një menaxher nëse keni nevojë të diskutoni një çështje delikate ose të kërkoni këshilla. Kur merrni pjesë dhe flisni, punëdhënësit do të vërejnë se ju kujdeseni për punën tuaj dhe e merrni atë seriozisht

11. Vishuni për punën që dëshironi

Të visheni për punën që dëshironi shkon përtej rrobave që zgjidhni të vishni. Përfshin mënyrën se si e prezantoni veten në përgjithësi, siç është qëndrimi juaj, mënyra se si u drejtoheni njerëzve në punë dhe si dukeni fizikisht. Këto veshje do të pasqyrojnë sa e rëndësishme është puna juaj për ju.

12. Gjeni një punë që ju pëlqen

Kur kënaqeni me punën që bëni dhe njerëzit me të cilët punoni, do të zbuloni se koha kalon pa shumë mundim. Mund të duhet pak kohë për të gjetur një punë që është e përshtatshme për ju, por ia vlen të kërkoni. Pasi të gjeni një punë që ju pëlqen, do të jeni të gatshëm të kontribuoni më shumë dhe puna ka të ngjarë t’ju duket më e lehtë.

13. Thuajuni PO gjërave që ju trembin

Mundësitë nuk vijnë aq shpesh sa mund të mendoni. Nëse keni frikë nga një mundësi, mund të jetë një ide e mirë ta provoni të paktën. Kjo do t’ju ndihmojë të krijoni besim dhe më shpesh do të gjeni se mund të bëni gjërat që mendoni se nuk mund t’i bëni.

14. Vendosni synime realiste

Vendosja e qëllimeve do t’ju ndihmojë të jeni të motivuar gjatë gjithë karrierës tuaj. Ju duhet të vendosni qëllime periodike që janë të arritshme dhe të shpërbleheni kur të arrini qëllimet që keni vendosur.

15. Lëreni përsosmërinë

Pasi të hiqni dorë nga përpjekja për të qenë perfektë, i jepni vetes mundësinë për të qenë më të mirë.

16. Mos harroni se një punë nuk i jep kuptim jetës tuaj

Një punë që ju kënaq mund të kontribuojë për t’i dhënë kuptim jetës tuaj, por nuk është e vetmja gjë në jetë nga e cila mund të merrni kuptim dhe frymëzim. Ju duhet të vendosni se çfarë është e rëndësishme për ju dhe të ndërtoni një jetë të plotë që kontribuon në kuptimin e së tërës. Kuptimi mund të jetë shumë gjëra për shumë njerëz, kjo varet nga mënyra se si zgjidhni ta përkufizoni atë.

Lexo: Pirate Summit rikthehet këtë shtator

17. Çdo punë do të ketë shqetësime të papritura

Të gjitha punët kanë shqetësime të vogla deri tek të mëdhatë që mund t’ju shkaktojnë pakënaqësi. Mundohuni të mos dorëzoheni dhe filloni t’i shihni këto shqetësime të papritura si të përkohshme ndërsa vazhdoni të bëni më të mirën në punën tuaj pavarësisht nga këto shqetësime.

18. Ka mundësi në kaos

Shumë nga mundësitë tuaja kryesore të karrierës do të vijnë nga momentet kur keni qenë në gjendje të bëni ndryshimin. Mënyra më e mirë për të bërë një ndryshim mund të vijë nga një pozicion që kërkon që ju të rregulloni kaosin. Kjo ka të ngjarë të tërheqë vëmendjen për aftësitë dhe ekspertizën tuaj.

19. Gjeni një mentor dhe bëhuni një mentor

Të kesh një mentor dhe të jesh mentor mund të të japë një pasqyrë të vlefshme dhe të ndihmojë në rritjen e dukshmërisë tuaj në industri. Ka të ngjarë t’ju ndihmojë gjatë rrugës tuaj të karrierës nëse i kërkoni mentorit tuaj t’ju prezantojë me individë që aktualisht punojnë në industrinë për të cilën jeni të interesuar. Kur të filloni të mentoroheni, mund t’ia prezantoni mentoruesin tuaj të tjerëve.

20. Punoni më shumë se ata përreth jush

Etika e mirë e punës kërkon respekt. Kjo nuk sugjeron domosdoshmërisht që ju duhet të jeni i pari në punë në mëngjes ose i fundit që të lini punën gjatë darkës. Sidoqoftë, duhet të kultivoni zakone që mund të kontribuojnë në performancën tuaj dhe të vendosni më shumë kohë dhe përpjekje sesa ata përreth jush. Duke vepruar kështu do të tregoni përkushtimin dhe rezultatin tuaj në respekt nga kolegët dhe udhëheqësit tuaj.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0