2 ide që mund t’ju ndihmojnë të përmirësoni menjëherë jetën tuaj - Business Magazine Albania

2 ide që mund t’ju ndihmojnë të përmirësoni menjëherë jetën tuaj


2 ide interesante dhe të dobishme mund t’ju vijnë në ndihmë të përmirësoni cilësinë tuaj të jetës.

Përditësoni mjedisin për zhvillimin tuaj personal

Dave Asprey, autori i disa librave bestseller dhe së fundi i librit GAME CHANGERS: What Leaders, Innovators, and Mavericks Do to Win at Life thotë: “ndryshoni mjedisin rreth jush dhe do të keni një kontroll të plotë mbi biologjinë tuaj”. Ky citim të sjell në mendje Dr. Marshall Goldsmith.

Ai thotë se, nëse nuk krijojmë një kontroll mbi mjedisin tonë, atëherë mjedisi do të na kontrollojë ne. Qeniet njerëzore janë produkti i mjedisit, disa mjedise janë më të butë e disa më të egër. Por, përtej kësaj ëdo mjedis ofron rregulla dhe mundësi të ndryshme për rritje dhe zhvillim. Në fakt, kjo tregon në mënyrë të drejpërdrejtë konceptin e WILLPOWER DOESN’T WORK, libër i cili u publikua vitin e kaluar. Aty do të gjeni disa nga rekomandimet specifike të Dave:

  • Sa herë të udhëtoni bëni një ndalesë në natyrë.
  • Lërini fëmijët tuaj të luajnë edhe nëse ato do të bëhën pis. Bashkohuni dhe ju me to.
  • Bëni një shëtitje në natyrë të paktën një herë në javë.
  • Eleminoni antibakteret e pastërtisë dhe zbarduesit.
  • Sillni sa më shumë bimë në shtëpi.

 “Ri formatoje” trurin me mirënjohje

Sipas Asprey,“Mirënjohja është më e rëndësishme se frika”. Ai thotë në GAME CHANGERS se, “Kapërcimi i frikës nuk ju shërben domosdoshmërisht për të arritur madhështinë tuaj pasi duhet shumë energji. Ruaj guximin sa je në kohë. Liria nga frika çon në lumturi dhe lumturia është ajo që ju nxit të bëni më të mirën tuaj në çdo gjë që dëshironi të bëni”. Gjatë gjithë kapitullit përfundimtar të librit, Asprey spjegon me kuptime shkencore se si mirënjohja jo vetëm që e kthen trurin tuaj, por rifreskon tërësisht biologjinë tuaj.

Përfundime: Ndryshimi i mjedisit ndryshon biologjinë tuaj. Përsërit çdo natë tri gjëra për të cilat je mirënjohës. Kështu, rikrijon trurin tënd, rivendos biologjinë dhe e përmirëson atë.

INC

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0