2 ide që mund t’ju ndihmojnë të përmirësoni menjëherë jetën tuaj - Business Magazine Albania

2 ide që mund t’ju ndihmojnë të përmirësoni menjëherë jetën tuaj


2 ide interesante dhe të dobishme mund t’ju vijnë në ndihmë të përmirësoni cilësinë tuaj të jetës.

Përditësoni mjedisin për zhvillimin tuaj personal

Dave Asprey, autori i disa librave bestseller dhe së fundi i librit GAME CHANGERS: What Leaders, Innovators, and Mavericks Do to Win at Life thotë: “ndryshoni mjedisin rreth jush dhe do të keni një kontroll të plotë mbi biologjinë tuaj”. Ky citim të sjell në mendje Dr. Marshall Goldsmith.

Ai thotë se, nëse nuk krijojmë një kontroll mbi mjedisin tonë, atëherë mjedisi do të na kontrollojë ne. Qeniet njerëzore janë produkti i mjedisit, disa mjedise janë më të butë e disa më të egër. Por, përtej kësaj ëdo mjedis ofron rregulla dhe mundësi të ndryshme për rritje dhe zhvillim. Në fakt, kjo tregon në mënyrë të drejpërdrejtë konceptin e WILLPOWER DOESN’T WORK, libër i cili u publikua vitin e kaluar. Aty do të gjeni disa nga rekomandimet specifike të Dave:

  • Sa herë të udhëtoni bëni një ndalesë në natyrë.
  • Lërini fëmijët tuaj të luajnë edhe nëse ato do të bëhën pis. Bashkohuni dhe ju me to.
  • Bëni një shëtitje në natyrë të paktën një herë në javë.
  • Eleminoni antibakteret e pastërtisë dhe zbarduesit.
  • Sillni sa më shumë bimë në shtëpi.

 “Ri formatoje” trurin me mirënjohje

Sipas Asprey,“Mirënjohja është më e rëndësishme se frika”. Ai thotë në GAME CHANGERS se, “Kapërcimi i frikës nuk ju shërben domosdoshmërisht për të arritur madhështinë tuaj pasi duhet shumë energji. Ruaj guximin sa je në kohë. Liria nga frika çon në lumturi dhe lumturia është ajo që ju nxit të bëni më të mirën tuaj në çdo gjë që dëshironi të bëni”. Gjatë gjithë kapitullit përfundimtar të librit, Asprey spjegon me kuptime shkencore se si mirënjohja jo vetëm që e kthen trurin tuaj, por rifreskon tërësisht biologjinë tuaj.

Përfundime: Ndryshimi i mjedisit ndryshon biologjinë tuaj. Përsërit çdo natë tri gjëra për të cilat je mirënjohës. Kështu, rikrijon trurin tënd, rivendos biologjinë dhe e përmirëson atë.

INC

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0