16 vjeçari shqiptar firmos me skuadrën kampione të rugby në Britani

rugby

Një i ri shqiptar do të luajë me skuadën britanike kampione të Superligës në rugby, St Helens.

16-vjeçari Eliot Peposhi, ka nënshkruar një marrëveshje dy-vjeçare me mundësinë për ta rinovuar dhe do të fillojë këtë vit në akademinë e Shenjtorëve.

Presidenti i Lidhjes së Rugby në Shqipëri, Arnaldo Telo tha: “Ndjehem krenar sepse tregon se me pasion dhe me punë çdo gjë mund të arrihet nga çdo shqiptar në ligën e rugbit, këtu ose jashtë”. Ai shtoi se shpreson që kjo të jetë arritja e parë dhe se Eliot do të frymëzojë lojtarët e ardhshëm.

“Unë ndihem i nderuar dhe jashtëzakonisht mirënjohës ndaj Shën Helens që më ofroi kontratën. Ata janë një klub i madh me kaq shumë çmime dhe një histori kaq të madhe. Është thjesht brilante, unë tani jam pjesë e saj. Ambiciet e mia janë të luaj ndeshjen në nivelin më të lartë dhe mbase një ditë mund të jem pjesë e historisë me ekipin shqiptar të ligës së rugby”, u shpreh Eliot.

St Helens R.F.C. është një klub profesional i ligës së rugbit në St Helens, Merseyside që garon në Super League, niveli më i lartë i garës për ligën e rugby në Evropë.

St Helens u formua në 1873. Ata janë një nga 22 anëtarët e parë të Unionit të Futbollit Rugby dhe kanë qenë kampionë të ligës për 14 herë. St Helens është gjithashtu skuadra e tretë më e suksesshme në Challenge Cup me 12 fitore në 21 paraqitje Finale.

St Helens janë anëtarë themelues të Super Ligës dhe janë një nga vetëm katër skuadrat që kanë luajtur në çdo sezon që nga krijimi i saj në 1996.

The Reporter

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale