15 shkrirjet e kompanive teknologjike që nuk ndodhën kurrë

15 shkrirjet e kompanive teknologjike që nuk ndodhën kurrë


Në vitin 2005 kur Facebook kishte vetëm një vit që ishte krijuar dhe quhej akoma TheFacebook, krijuesi dhe CEO Mark Zuckerberg kërkoi ta shiste kompaninë e tij tek MySpace për 75 milion dollarë. Besojeni ose jo, CEO i MySpace Chris DeWolf refuzoi ta blinte. Një vit më vonë, Zuckerberg provoi përsëri, por kësaj here me një ofertë 10-fish më të madhe se sa e para, pra 750 milion dollarë. Oferta u refuzua sërish. Tashmë Facebook vlen 274 miliard dollarë, ndërsa MySpace…nuk e mban mend njeri.

 

Një tjetër rast i njohur ështe edhe oferta prej 3 miliard dollarësh që Facebook bëri për të blerë Snapchat në vitin 2013. Evan Spiegel, CEO i Snapchat i dha një Jo të prerë Zuckerberg-ut në atë kohë. Kjo qëlloi një lëvizje e zgjuar duke marrë parasysh faktin që Snapchat tashmë vlen 16 miliard dollarë.
Në këto raste lind pyetja: Kur është momenti i duhur për të shitur kompaninë që ke krijuar vetë?

 

Tabela më poshtë paraqet 15 rastet më të njohura të shkrirjeve që nuk ndodhën:

15.15

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #27 - Nëntor 2021

Miq, lexues të BusinessMag,

Ky numër i ri revistës vjen në një sezon të nxehtë plot me zhvillime interesante në botën e startupeve. Jam i sigurt që secili nga ju është i ngarkuar shumë më tepër se në çdo periudhë tjetër në përpjekjet për të çuar gjërat përpara, ndaj ju falenderoj që po gjeni kohën për të lexuar këto rreshta. 

Dikush më pyeti sot, sa optimist je për të ardhmen? U përgjigja pa menduar, se kjo nuk është pyetje për një sipërmarrës. Ne optimizmin e kemi në gjak, pasi është stimuli kryesor që çon përpara iniciativat e çuditshme që ndërmarrim, shpesh pa u menduar gjatë! 

Këtë optimizëm përpiqemi ta sjellim në faqet në vazhdim nëpërmjet intervistave me personazhe të njohur dhe të panjohur, të cilët me punën e tyre të përditshme ndikojnë në jetën e mijëra njerëzve përreth. 

Me punën që bëjnë, me historitë që rrëfejnë mbi sfidat e ndryshme, mes dështimesh dhe suksesesh ata/ato frymëzojnë, motivojnë duke përshkruar maratonat vetjake drejt suksesit; pavarësisht pengesave, duke kaluar nga dështimi në dështim, por pa humbur entuziazmin (siç thotë dhe Churchill). 

Njihuni …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0