10 vendet me koifiçentin më të lartë të inteligjencës - Business Magazine Albania

10 vendet me koifiçentin më të lartë të inteligjencës

Përcaktimi se cilat vende kanë popullsinë me IQ-në më të lartë është shumë e vështirë, sepse ka kaq shumë faktorë dhe komponentë të ndryshëm që duhen marrë parasysh. Megjithatë, faqja World Population Review, së fundi ka bashkuar një listë të kombeve më të mira në botë, sipas së cilës vendet juglindore të botës renditen në krye. World Population Review, thotë se ka përpiluar listën e saj bazuar në disa nga studimet më të njohura dhe më të publikuara të inteligjencës botërore të kryera nga psikologu britanik Richard Lynn.

Në një studim të vitit 2019 të titulluar Inteligjenca e Kombeve, Lynn dhe bashkëpunëtori David Becker matën IQ-në mesatare të qytetarëve në 132 kombe dhe llogaritën rezultatet e vlerësuara për 71 të tjera. Sipas listës, shumica e njerëzve në mbarë botën (rreth 68 për qind) kanë një koefiçent inteligjence që shkon mes 85 dhe 115.
Ndërsa ajo pakicë e vogël që arrin të ketë IQ 140 ose më lartë konsiderohen gjeni.
Japonia me një IQ mesatare prej 106.49 është vendi që kryeson listën World Population Review, ndjekur nga Tajvani (106.57), Singapori (105.89), Hong Kongu (105.37) dhe Kina (104.10).

Kombet europiane që kanë arritur të përfshihen në dhjetëshen e parë janë Bjellorusia (101.60), Finlanda (101.20), dhe Lihtenshtajni (101.07), por edhe Holanda dhe Gjermania me një IQ mesatare prej 100.74.
Megjithatë, duhet përmendur se studimet e Lynn-it, edhe pse janë ndoshta studimet më gjithëpërfshirëse që janë kryer ndonjëherë në këtë fushë, ato shpesh ndezin debate dhe diskutime të mëdha.

“Disa kritikues kundërshtojnë metodat që përdor Lynn për të llogaritur vlerësimet kur të dhënat nuk janë të disponueshme,” -thotë World Population Review . “Të tjerët akuzojnë Lynn-in se përdor të dhënat e tij për të mbështetur teoritë shkencërisht të pasakta që promovojnë besimet supremaciste të të bardhëve.”

greekreporter

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0