10 thënie të rëndësishme të Martin Luter King, mes thënieve të shumta të publikuara në Businessmag.al - Business Magazine Albania

10 thënie të rëndësishme të Martin Luter King, mes thënieve të shumta të publikuara në Businessmag.al

Martin Luter King mbetet mes personazheve më frymëzuese në nivel botëror. Në këtë ditë të fillimit të vitit, motivohuni me disa prej thënieve të tij më të rëndësishme.

1-“Pyetja më këmbëngulëse dhe urgjente e jetës është,” Çfarë po bën për të tjerët?”

2-“Asgjë në të gjithë botën nuk është më e rrezikshme sesa injoranca e sinqertë dhe marrëzia e ndërgjegjshme.”

3-“Asgjë nuk i lëndon disa njerëz më shumë sesa të mendojnë”

4-“Çfarëdo që prek një drejtpërdrejt, prek të gjithë indirekt. Unë kurrë nuk mund të jem ajo që duhet të jem derisa të jeni ju ajo që duhet të jeni. Kjo është struktura e ndërlidhur e realitetit”.

Lexo: Si të qëndroni krijues kur jeta duket monotone

5-“Rrallë gjejmë burra që me dëshirë përfshihen në mendime të forta. Ekziston një kërkim pothuajse universal për përgjigje të lehta dhe zgjidhje gjysmë të pjekura”.

6-“Arti i pranimit është arti për t’i mundësuar dikujt që sapo të ka bërë një favor të vogël që të mund të të ketë bërë një më të madh.”

7-“Funksioni i arsimit është të mësojë dikë të mendojë intensivisht dhe të mendojë në mënyrë kritike. Inteligjenca plus karakteri – ky është qëllimi i edukimit të vërtetë”.

8-“Cilësia, jo jetëgjatësia, e jetës së dikujt është ajo që është e rëndësishme”.

9-“Nuk ka asgjë më tragjike sesa të gjesh një individ të zhytur në gjatësinë e jetës, pa gjerësi”.

10-“Ne duhet të pranojmë zhgënjimin e fundëm, por kurrë mos ta humbasim shpresën e pafund”.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0