10 thënie të rëndësishme të Martin Luter King, mes thënieve të shumta të publikuara në Businessmag.al

Martin Luter King mbetet mes personazheve më frymëzuese në nivel botëror. Në këtë ditë të fillimit të vitit, motivohuni me disa prej thënieve të tij më të rëndësishme.

1-“Pyetja më këmbëngulëse dhe urgjente e jetës është,” Çfarë po bën për të tjerët?”

2-“Asgjë në të gjithë botën nuk është më e rrezikshme sesa injoranca e sinqertë dhe marrëzia e ndërgjegjshme.”

3-“Asgjë nuk i lëndon disa njerëz më shumë sesa të mendojnë”

4-“Çfarëdo që prek një drejtpërdrejt, prek të gjithë indirekt. Unë kurrë nuk mund të jem ajo që duhet të jem derisa të jeni ju ajo që duhet të jeni. Kjo është struktura e ndërlidhur e realitetit”.

Lexo: Si të qëndroni krijues kur jeta duket monotone

5-“Rrallë gjejmë burra që me dëshirë përfshihen në mendime të forta. Ekziston një kërkim pothuajse universal për përgjigje të lehta dhe zgjidhje gjysmë të pjekura”.

6-“Arti i pranimit është arti për t’i mundësuar dikujt që sapo të ka bërë një favor të vogël që të mund të të ketë bërë një më të madh.”

7-“Funksioni i arsimit është të mësojë dikë të mendojë intensivisht dhe të mendojë në mënyrë kritike. Inteligjenca plus karakteri – ky është qëllimi i edukimit të vërtetë”.

8-“Cilësia, jo jetëgjatësia, e jetës së dikujt është ajo që është e rëndësishme”.

9-“Nuk ka asgjë më tragjike sesa të gjesh një individ të zhytur në gjatësinë e jetës, pa gjerësi”.

10-“Ne duhet të pranojmë zhgënjimin e fundëm, por kurrë mos ta humbasim shpresën e pafund”.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale