10 thënie që do t'ju motivojnë sa herë t'i lexoni - Business Magazine Albania

10 thënie që do t’ju motivojnë sa herë t’i lexoni

thënie

Në Pinterest, Tumblr, apo faqe të tjera të ngjashme, ne shohim shumë thënie që na motivojnë apo frymëzojnë. Thëniet janë thjesht copëza universale të mençurisë. Pikërisht ato thënie që ju japin momente frymëzimi ose njohuri kuptimplota në jetën tuaj personale dhe profesionale.

Lexoni: 10 thënie frymëzuese nga Ruth Bader Ginsburg

Ju mund të na lini në koment thënien tuaj të preferuar, atë që ju motivon në kohëra të vështira, që ju bën të zgjoheni me energji çdo mëngjes.

1 – “Mos harxhoni kohën duke goditur në një mur, duke shpresuar ta shndërroni atë në një derë.” – Coco Chanel

2 – “Gjithmonë mbajini sytë hapur. Vazhdoni të shikoni. Sepse gjithçka që shihni mund t’ju frymëzojë.” – Grace Coddington

3 – “Nëse plani nuk funksionon, ndryshoni planin, por kurrë qëllimin.” – I panjohur

4 – “Mos e jetoni të njëjtin vit 75 herë dhe më pas ta quani atë një jetë.” – Robin Sharma

5 – “Ju nuk mund t’i shpëtoni njerëzit, thjesht duajini ata.” – Anaïs Nin

6 – “Merrini seriozisht ëndrrat tuaja.” – I panjohur

7 – “Të mbash zemërimin në zemër është si të pish helm dhe të presësh që personi tjetër të vdesë.” – Buda

8 – “Ju do të keni sukses thjesht sepse shumica e njerëzve janë dembelë.” – Shahir Zag

9 – “Zona e rehatisë është një vend i bukur, por asgjë nuk rritet kurrë atje.” – Autori i panjohur

10 – “Ju duhet të jeni ndryshimi që dëshironi të shihni në botë.” – Mahatma Gandhi

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0