10 shenja që tregojnë se vendi juaj i punës është toksik - Business Magazine Albania

10 shenja që tregojnë se vendi juaj i punës është toksik

toksik

Lexoni: Disa shenja që tregojnë se keni një mjedis pune toksik

Nuk ka siguri psikologjike në punë

Siguria psikologjike në vendin e punës i referohet një mjedisi ku punonjësit mund të shprehin hapur dhe me lehtësi idetë dhe komentet e tyre pa frikën nga pasojat negative. Kompanitë që i japin përparësi kësaj janë më novatore, më përshtatëse ndaj ndryshimit dhe gëzojnë përfitimet e diversitetit. Kur një mjedis profesional nuk ofron këtë lloj sigurie, diversiteti i mendimit nuk mund të lulëzojë dhe punonjësit dekurajohen në vend që të fuqizohen për të inovuar dhe kontribuar.

Linjat e komunikimit janë shkëputur ose prishur

Nuk ka justifikime për komunikim të dobët në një mjedis pune. Me më shumë mjete për të komunikuar se kurrë më parë, kompanitë mund të përshtaten me gjithçka, nga puna në distancë deri te flukset dinamike të punës dhe afatet gjithnjë në ndryshim. Udhëheqësit, veçanërisht, duhet të komunikojnë detajet e një detyre ose projekti, të bëjnë pyetjet e duhura dhe të përcaktojnë se çfarë kanë nevojë punonjësit e tyre për të kryer një punë. Dështimi për ta bërë këtë mund t’i bëjë menaxherët të mikro-menaxhojnë dhe të përpunojnë ekipet e tyre, dhe në fund të bëjnë që ekipet e tyre të humbasin momentet historike dhe të mos arrijnë objektivat.

Ju nuk dëshironi të shkoni në punë

A keni dashur të telefononi më shpesh që jeni të sëmurë? Nëse e gjeni veten duke u zgjuar çdo mëngjes me frikë nga dita e punës, kjo është e zakonshme; megjithatë, nuk është diçka që duhet ta shpërfillni plotësisht. Sipas Psychology Today, mund të ketë disa arsye pse nuk dëshironi të shkoni në punë. Përveç burnout dhe çështjeve të ekuilibrit mes punës dhe jetës, të cilat janë të dyja tipike për një vend pune toksik, faktorë të tillë si perceptimi juaj se çfarë duhet të jetë puna, si kaloni mirë me kolegët tuaj dhe lidhja që keni me punën aktuale. luan një rol në qëndrimin tuaj ndaj profesionit. Është koha për të nxjerrë ditarin tuaj dhe për të shkruar disa nga çështjet që po shqetësojnë 9-me-5 tuaj.

Kolegu merr meritën për punën tuaj

Nëse keni dëgjuar pëshpëritje se një koleg me të cilin keni bashkëpunuar po i prezanton idetë tuaja drejtuesve të lartë si të tyret, atëherë keni një problem. Nëse kjo është pjesë e kulturës, dhe nuk jeni i vetmi që puna e të cilit kalon pa u vënë re ose keqkreditohet, atëherë kjo është e shkruar në të gjithë toksicitetin. Nëse të njëjtët njerëz duartrokiten për punën që e kanë bërë vetëm pjesërisht, dhe asnjë nga kolegët e tyre nuk del në bisedë, ky lloj toksiciteti mund të dëmtojë vetëvlerësimin, kënaqësinë në punë dhe produktivitetin e një punonjësi. Përballuni me kolegun tuaj dhe parandaloni që të vjedhin meritën për punën tuaj.

Mbikëqyrësi juaj po ju pengon

Harvard Business Review tregon se një shef që nuk do t’ju mbrojë mund të bllokojë mundësitë tuaja të karrierës dhe të ndërhyjë në rritjen tuaj profesionale. Shefi juaj nuk duhet të jetë mentori, trajneri ose kampioni juaj më i madh, por nëse ata po ju presin krahët dhe po pengojnë trajektoren tuaj të karrierës, atëherë do t’ju duhet të kërkoni mbështetje nga njerëzit e tjerë brenda organizatës nëse doni të vazhdoni të rriteni. Ndërsa jeni duke kërkuar një mentor dhe udhërrëfyes, sigurohuni që të dokumentoni të gjitha ndërveprimet me shefin tuaj aktual në rast se ju duhet të jepni prova se ata ju kanë penguar.

Komentet dhe idetë tuaja nuk merren parasysh

Nëse idetë dhe komentet tuaja shpërfillen plotësisht, mund të ketë faktorë sistematikë dhe organizativë në lojë. Për profesionistët e margjinalizuar, të folurit në një sallë bordi mund të jetë një sfidë, veçanërisht nëse kultura e punës nuk u krijon hapësirë ​​zërave të tyre. Në një mjedis pune toksik ku shumica e profesionistëve të nënpërfaqësuar dhe të dëgjuar nuk ftohen as në tryezë, ky përjashtim mund të çojë në ulje të produktivitetit dhe madje edhe humbje të fitimeve. Kompanitë që vlerësojnë diversitetin dhe përfshirjen performojnë më mirë dhe diversiteti i mendimit çon në më shumë risi, thuhet në një studim.

Inkurajohet konflikti në vendin e punës

Kur bashkoni njerëz me prejardhje, nivele eksperience dhe sfera të ndryshme të jetës së bashku për të punuar në një projekt, në mënyrë të pashmangshme do të hasni në konflikt në një moment ose në një tjetër. Një mjedis pune toksik që inkurajon konfliktin do ta shohë këtë kulturë të përhapur në të gjithë organizatën, duke ndikuar në marrëdhëniet me klientët, bashkëpunimin dhe nivelet e stresit. Nëse një organizatë po merret me çështje si stili i udhëheqjes së një menaxheri, konfliktet me klientët, përplasjet e personalitetit ose diskriminimi, menaxhimi efektiv i konfliktit mund të ndihmojë një kompani që t’i bëjë punonjësit e saj të ndihen të dëgjuar, parë dhe të sigurtë.

Ju jeni duke u mikro-menaxhuar

Kur bllokimet pandemike shkaktuan një zhvendosje masive në punën në distancë, punonjësit raportuan më shumë probleme me menaxherët e tyre. Menaxherët që ishin të ngadaltë për t’u përshtatur me kushtet e punës në distancë kishin frikë se stafi i tyre do të ligështohej ose do të humbiste motivimin. Kjo bëri që shumë liderë t’i drejtohen mikro-menaxhimit, duke penguar kreativitetin dhe duke shkaktuar pakënaqësi. Në mjediset toksike të punës, punonjësit nuk ndihen të fuqizuar dhe ndihen sikur çdo lëvizje e tyre po monitorohet.

Të dashurit kanë vënë re se jeni të pakënaqur

Nëse kalojmë një të tretën e jetës sonë në punë dhe jemi të mjerë gjatë asaj kohe, është e lehtë të shihet se si kjo mund të përshkojë pjesë të tjera të jetës sonë, duke na bërë të mjerë gjatë gjithë kohës. Nëse të dashurit kanë shprehur shqetësime për orët tuaja të gjata, ndryshimet e humorit dhe pakënaqësinë tuaj të përgjithshme në punë, kjo nuk është diçka që duhet ta injoroni. Sigurisht, ata nuk janë në pozicionin tuaj dhe as nuk e dinë se çfarë ndodh çdo ditë në punën tuaj, por ata kanë avantazhin të shohin shenjat që tregojnë se jeni të mjerë në punë. Duke kontrolluar me fizikun tuaj, mirëqenien emocionale dhe relacionale, ju mund të përcaktoni nëse jeni duke shkuar në drejtimin e duhur ose po drejtoheni në territorin e plotë të burnout.

Mikroagresionet nuk zgjidhen

Mikroagresionet në vendin e punës jo vetëm që shkaktojnë toksicitet në kulturë dhe pozicione, por me kalimin e kohës ato mund të komplikohen të ndikojnë në përvojën e një punonjësi, si dhe në mirëqenien fizike dhe psikologjike, thotë Harvard Business Review. Mikroagresionet mund të vijnë në formën e deklaratave të rastësishme si “Unë nuk shoh ngjyrë” ose “emri yt është kaq ekzotik”. Duke penguar kulturën e përfshirjes, ata mund t’i bëjnë kolegët të ndihen “të tjerë” dhe të përforcojnë privilegjin e të bardhëve. Kur drejtuesit dhe menaxhmenti nuk përballen me këto mikroagresione përmes praktikave gjithëpërfshirëse, kjo minon dëmin që këto ndërveprime mund të kenë tek punonjësit e tyre, duke nxitur më tej një kulturë toksike.

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0