10 benefitet e mrekullueshme të Co-working - Business Magazine Albania

10 benefitet e mrekullueshme të Co-working

co working

Trendi gjithmonë e në rritje  i co-working, në të cilin njerëzit mund të marrin me qira një tavolinë për qëllime pune dhe të përfitojnë nga avantazhet e ndryshme të ofruara në hapësirën e punës, tregon se natyra e kulturës së punës është në ndryshim. Ky zhvillim ka bërë të mundur që njerëzit të kenë më shumë kontroll mbi jetën e tyre të punës.

Le të hedhim një vështrim në disa nga përfitimet e co-working dhe se si është e dobishme për përdoruesit.

1. Fleksibiliteti për të punuar

Ambjenti i hapësirave të punës së përbashkëta është shumë fleksibël dhe nuk ka rregulla të ashpra për të ndjekur. Një anëtar mund të rezervojë tavolinën që dëshiron dhe të punojë sipas dëshirës së tij pa u konsideruar ndaj askujt. Është e lehtë të zgjerosh hapësirën e zyrës nëse ekipi yt rritet, duke ndërruar plane që mund të bëhen lehtë pa kaos.

2.Mundësi më e mirë për rrjetëzim (networking)

Hapësirat e punës së përbashkëta janë shumë më të mira se marrja me qira e zyrave private, sepse ofrojnë mundësi të rrjetëzimit. Takimi me njerëz të rinj nga sfondet e ndryshme është gjithmonë një mënyrë e shkëlqyeshme për të rritur dhe fituar më shumë njohuri.

3.Kosto më e ulët për zyrën

Hapësirat e punës së përbashkëta ofrojnë për sipërmarrësit dhe startup-et e reja një mundësi për të punuar në një zyrë  pa u shqetësuar për vendosjen e zyrës private të tyre. Ngritja e një zyre mund të jetë një detyrë e vështirë që kërkon shumë fonde. Një përfitim kryesor i co-working është se është mënyra më e mirë për të punuar në një zyrë me investim minimal. Duke punuar në një hapësirë të punës së përbashkët, mund të drejtoni biznesin tuaj pa përfshirë shpenzimet që vijnë me vendosjen e një zyre.

4.Favorizon rritjen e biznesit

Në hapësirat e përbashkëta të zyrave, një person mund të rrisë biznesin e tij në një ritëm më të shpejtë, duke përfituar në të njëjtën kohë nga avantazhet e tjera të bashkëpunimit(co-working). Lidhjet më të mira dhe rrjetëzimi me njerëzit rreth jush sjellin më shumë ide dhe punë për ju, duke ju dhënë mundësinë për të zgjeruar biznesin tuaj. Ka mundësi që njerëzit me të cilët ndani hapësirën e zyrës të bëhen klientët tuaj ose t’ju japin referenca.

5.Bashkëpunim me njerëz me të njëjtat interesa

Ata që punojnë nga shtëpia ndjejnë në mënyrë të çuditshme se nuk mund të përqendrohen në punën e tyre, sepse janë në qetësi ose mund të ndjehen të izoluar. Socializimi me njerëz me të njëjtat interesa dhe mendje krijuese është gjithashtu i rëndësishëm për të qartësuar vizionin tuaj dhe për të arritur lehtë qëllimet tuaja.

Lexo edhe: Tirana Businessclub, më shumë se një co-working space

6.Bashkëpunime dhe mësimi i aftësive të reja

Hapësirat e punës së përbashkëta mbështesin ngjarje të rregullta të komunitetit dhe programe të konceptuara, të projektuara dhe të zhvilluara për të ndihmuar anëtarët në një mënyrë që ata të mësojnë aftësi të reja derisa janë pjesë e atij vendi. Këto hapësira të përbashkëta të zyrave ndihmojnë anëtarët e tyre të bashkëpunojnë me njerëz të tjerë, kështu që ka një rrjedhë konstante për të gjithë.

7.Mbështetje jo materiale

Epo, kjo është një përfitim interesant i bashkëpunimit. Kush thotë se mbështetja emocionale mund të gjendet vetëm në familje dhe miq? Këto qendra bashkëpunuese që ofrojnë hapësirat e përbashkëta të zyrave ndajnë me ju sukseset dhe momentet e vështira në jetën tuaj.

8.Më shumë produktivitet, më shumë sukses

Fitimi i klientëve në biznesin tuaj do të ju mbajë të zënë dhe ju bën më produktivë, duke e kthyer atë në të ardhura dhe sukses. Punimi me njerëz me të njëjtat interesa do t’ju bëjë të punoni në mënyrë të përkushtuar, duke krijuar një rrjedhë të padukshme të punës duke rritur talentin, aftësinë dhe produktivitetin tuaj. Kështu, ju nuk do të jeni në gjendje të përfitoni vetëm qetësi personale në jetë, por do të dalësh si një person i suksesshëm në aspektin profesional dhe personal.

9.Shijoni hapësirat personale me angazhime profesionale

Për të thyer monotoninë dhe lodhjen, është shumë e rëndësishme të rritesh mendërisht dhe të përqendrohesh në punë. Arsyeja pse bashkëpunimi funksionon është sepse kjo hapësirë ju mundëson të keni kohë dhe hapësirë rekreative për të zbutur veten nga puna.

10. Inspirimi / mentorimi

Hapësirat e punës së përbashkëta janë hapësira e ndarë e zyrave ku takohen dhe bashkëpunojnë shumë profesionistë, startup-e, sipërmarrës për të ndihmuar njëri-tjetrin në rritjen e bizneseve të tyre. Ata ndajnë një platformë të përbashkët dhe kanë në mënyrë të ngjashme synime, ambicie dhe sfida në jetë. Në këtë vend, njerëzit me të njëjtat interesa bashkohen për të përdorur kreativitetin, inteligjencën dhe motivimin e tyre për të jetuar ëndrrat e tyre në realitet.

Njerëzit që punojnë në hapësirën e përbashkët të zyrave janë burim frymëzimi për njëri-tjetrin dhe mentorohen gjatë rrugës.

coworkingmag

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0