Deshironi te pasuroheni si themeluesi i kompanise Alibaba? Lexojini 30 keshillat e tij! - Business Magazine Albania

Deshironi te pasuroheni si themeluesi i kompanise Alibaba? Lexojini 30 keshillat e tij!


Nese jeni ne mesin e atyre personave qe ndihen te dekurajuar rreth zhvillimit profesional ose gjendjes financiare, lexojeni listen e keshillave te nje prej miliardereve me te medhenj ne bote – te themeluesit te Alibaba Group, Jack Ma.
Nuk keni nevoje qe te aplikoni te gjitha keshillat nga lista e meposhtme, por disa prej “mesimeve” nga jeta e tij personale, ndoshta do t’ju hyjne ne pune.
Kjo liste eshte hartuar nga sipermarresi, i cili ne vitin 2013 u shpall “Njeriu i Vitit” nga revista Financial Times, ndersa konsiderohet si simbol i shpirtit sipermarres te Kines.

1. Mundesine kerkojeni larg dhe gjeresisht
2. Trajtojeni çdo mundesi si nje dere te hapur
3. Kerkoni mirekuptim
4. Veproni shpejt
5. Shikoni me larg se rrethanat ku jeton
6. Kanalizoni ambiciet
7. Jini i guximshem
8. Perfitoni nga mundesite sa jeni te rinj
9. Bashkojeni ekipin ne rrugen drejt nje qellimi te perbashket
10. Behuni atraktiv
11. Punesoni ata qe kane aftesi me te mira teknike se ju
12. Udhehiqni me vizion, me kembengulje dhe luftoni me shpirt
13. Behuni i qendrueshem
14. Qendrimi eshte me e rendesishme se aftesia
15. Arsyeja e shendosh eshte po ashtu me e rendesishme se aftesia
16. Paraja dhe pushteti politik nuk mund te jetojne se bashku
17. Rezistencen mund ta kuptoni vetem pasi te kaloni neper veshtiresi
18. Detyra juaj eshte qe te jesh me i zellshem, me i vlefshem dhe me ambicioz se te tjeret
19. Konkurroni me dinjitet
20. Te gjithe konkurrentet trajtojini me seriozitet
21. Barazohu me personat me te cilet konkurron
22. Fituesit nuk ankohen
23. Ne rend te pare jane konsumatoret, pastaj te punesuarit dhe ne fund aksionaret
24. Harrojini parate
25. Gjeje njerezit e duhur, domosdoshmerish nuk duhet te jene me te miret dhe me te aftet
26. “Falas” eshte nje fjale shume e shtrenjte
27. Njeriu i zgjuar trurin e shfrytezon per te folur
28. Njeri i mençur e degjon zemren e tij
29. Jemi te lindur per te shijuar jeten e jo per te punuar gjate tere kohes
30. Heqja dore nga endrra eshte deshtimi me i madh ne jete. /Telegrafi/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0