Zvicra mbetet ekonomia më konkurruese në botë për të 9-in vit radhazi

Zvicra mbetet ekonomia më konkurruese në botë për të 9-in vit radhazi


Zvicra mbetet ekonomia më konkurruese në botë për të 9-in vit radhazi, sipas Forumit Ekonomik Botëror.

Që prej vitit 2008, kur ra në vend të dytë pas Shteteve të Bashkuara, ekonomia zvicerane ka kryesuar në renditjen vjetore të Forumit.

Ekonomistët e Forumit Ekonomik Botëror thonë se Zvicra ka një rreth të fortë të infrastrukturës, institucioneve dhe edukimit, por në qendër të suksesit është mënyra se si ka krijuar dhe përdorur talentin.

Sekreti i Zvicrës është aftësia për inovacion, mbështetur nga disa faktorë të tjerë që e mundësojnë.

Megjithatë, pas më shumë se 1 dekade në krye të renditjes, disa rreziqe janë shfaqur për Zvicrën. Popullsia në plakje mund të përkeqësojë inovacionin dhe një nga referendumet që zhvillohen shpesh në Zvicër mund t’i mbyllë derën talenteve të huaj.

“Shohim një përhapje të shpejtë të referendumeve të tillë për gjithçka. Disa prej tyre janë të rrezikshëm dhe mund të kërcënojnë  suksesin e ekonomisë zvicerane”, tha Thierry Geiger, ekonomist i Forumit Ekonomik Botëror.

Renditjet janë bazuar në disa nxitës të konkurrueshmërisë dhe nëpërmjet një sondazhi të liderëve të biznesit.

“Konkurrueshmëria globale do të përcaktohet gjithnjë e më shumë nga kapaciteti inovues i një vendi”, tha Klaus Schwab, themeluesi i Forumit.

Përveç Zvicrës, 10 vendet kryesore kanë mbetur si ç’kanë qenë një vit më parë, megjithëse kishte disa lëvizje në renditje. Shtetet e Bashkuara, u ngjitën sipër Singaporit në vend të dytë, ndërsa Hong Kong-u u rrit me 3 vende në të 6-in, duke lënë Japoninë në vendin e 9-të.  Britania ra në vend të 8-të, dhe negociatat me Brexit nuk janë përfshirë ende. Kina u ngjit në vend të 27-të, shumë përpara Rusisë dhe Indisë, që rezultuan respektivisht në vend të 38-të dhe 40-të.

/GazetaDita

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0