Zuckerberg synon programuesit ruse - Business Magazine Albania

Zuckerberg synon programuesit ruse


Themeluesi dhe drejtori i Facebook, Mark Zuckerberg, ka takuar te henen ne Moske kryeministrin rus Dmitry Medvedev, i pasionuar pas teknologjive te reja, per te diskutuar mbi perspektivat e kompanise ne Rusi, ku tregu eshte monopolizuar nga kompanite vendase.

Kryeministrit i pelqejne teknologjite e reja dhe do te prezantohet si nje nga promovuesit e diversifikimit ne fushen e ekonomise me te re ne Rusi. Medvedev theksoi se Facebook ka 10 milion perdorues ne Rusi, edhe pse vendi ka rrjetet e veta, Vkontakte dhe Odnoklassniki.

Rrjeti social Vkontakte themeluar nga Pavel Durov, 27 vjec nga Pietroburgo, qe ka nofken ‘Zuckerbergu rus’, eshte gjeresisht me i perdorur se Facebook. Zuckerberg dhe Medvedev u takuan ne Gorkij, ne banesen e Kryeministrit dhe gjate takimit Zuckerberg lavderoi programuesit ruse.

“Ketu ka programues te frikshem per aplikacione dhe per rrjete sociale, jo vetem per Facebook-un”. Mesa duket objektivi i drejtorit te Facebook eshte edhe te rekrutoje trurin rus per ta derguar ne Kaliforni, pervec faktit te promovimit te platformes.

Zuckerberg per here te pare ishte veshur si duhet me nje kostum te erret dhe kravate dhe i dhuroi kryeministrit nje kemishe me adresen e Facebook-ut te faqes se kryeministrit.

Medvedev e vleresoi dhuraten meqenese ka qene dikur i pasionuar pas rrjeteve sociale, ne Twitter ka 1,5 milion ndjekesa. Te dy rane dakort per hapjen e nje qendre te re kerkimi dhe zbulimi te shoqerise Palo Alto ne Rusi, sic raportoi ne Twitter i entuziazmuar ministri i komunikimeve, Nikolai Nikiforov.

28 vjecari diskutoi me kryeministrin edhe per rregullimin e te drejtes se autorit. Medvedev i beri te ditur Markut se tema e te drejtes se autorit ne rrjet eshte shume delikate dhe nuk eshte zgjidhur ende as ne industrine e teknologjise, as nga juristet. Nga ana e tij bashkethemeluesi i rrjetit social degjoi dhe me pas siguroi per angazhimin e kompanise se tij ne mbrojtjen e te dhenave personale.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0