Zuckerberg: Facebook tani eshte nje “ndermarrje mobile” - Business Magazine Albania

Zuckerberg: Facebook tani eshte nje “ndermarrje mobile”


CEO i ndermarrjes Facebook, Mark Zuckerberg, ne intervisten e vet te pare qe kur u be Facebooku ndermarrje publike, tha gjate dites se marte qe ai do te ndermarre hapa per te adresuar gabimet qe kane peshuar ne aksione dhe e ben te veshtire perfitimin e parave nga reklamimi ne celulare.
 
“Tani ne jemi nje ndermarrje mobile,” tha Zuckerbeg ne nje interviste ne konferencen TechCrunch Disrupt ne San Francisko. “Gjate tre deri pese viteve te ardhshme, une mendoj qe pyetja me e madhe qe do te jete ne mendjet e sejcilit, qe do te percaktoje performancen tone gjate asaj periudhe, eshte se sa mire do t’ia dalim me mobil.”
 
Aksionet ne Menlo Park te Kalifornise pesuan ngritje per 65 cente amerikane, ose 3.4 per qind, duke shenuar keshtu 20.08 dollare ne tregtimit pas-oreve. Kjo paraqet arritjen me te larte prej 3.3 per qind gjate sesionit te rregullt.
Verejtjet e Zuckerbergut lehtesuan shqetesimet per mundesine e ndermarrjes per te grumbulluar shitje nga perdoruesit te cilet gjithnje e me teper jane duke u rrjetezuar pergjate pajisjeve telefonike.
Facebook kaloi nje kohe te gjate duke provuar qe te ndertoje produkte mobile duke perdorur nje gjuhe programuese te njohur si HTML5, tha Zuckerberg i cili eshte 28 vjecar.
 
Per te adresuar gabimet, Facebook eshte duke zvogeluar mbeshtetjen e vet ne keto vegla dhe ka ndertuar nje aplikacion te pershtatur posacerisht per softueret mobile te Apple, tha ai. Ajo (ndermarrja Facebook) eshte po ashtu duke punuar ne nje aplikacion per Androidin e Apple.
Zuckerberg tha qe Facebook ka nje skuader te perkushtuar per te forcuar mundesite e kerkimit. Ndermarrja eshte duke pasur rreth 1 miliard kerkime gjate dites.
 
“Ne kemi nje skuader qe eshte duke punuar ne kerkim,” tha ai. “Makinat e kerkimit jane vertet duke evoluar per te ju dhene nje varg te pergjigjeve.” (PC World Albanian)

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0