Zona ekonomike e Tetovës, një mundësi dhe privilegj mjaft i mirë për investitorët e huaj dhe vendas - Business Magazine Albania

Zona ekonomike e Tetovës, një mundësi dhe privilegj mjaft i mirë për investitorët e huaj dhe vendas


Në një video promovimi e realizuar së fundmi nga zona ekonomike e Tetovës mund të shihen mundësitë dhe privilegjet që sjell zona ekonomike e Pollogut për investitorët e huaj dhe vendas, derisa tashmë në këtë zonë ekonomike kanë nisur të punojnë dhe investojnë ndërkohë që Lear me investitorët Normak, që thuhet se është kryesisht investim amerikan, ka nisur punën derisa pritet që në fund të vitit të ardhshëm numri i të punësuarve të jetë deri në 3 mijë persona, gjë e cila do të zbusë papunësinë në Tetovë e rrethinë në numër dukshëm të madh.

Në këtë video të realizuar në gjuhën angleze dhe që është realizuar pikërisht për promovim jashtë vendit mund të shihen të gjitha mundësitë, video është xhiruar nga lart me dron për të parë hapësirat e zonës ekonomike si dhe ndërtimin e disa fabrikave që tashmë kanë filluar të punojnë aty, derisa pritet që edhe disa investime të tjera të kryhen në një periudhë të shkurtër kohore.

 

burimi: zhurnal.mk

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0