Zhvillohet takimi i parë i Java User Group në Tiranë


Në 21 janar u zhvillua takimi i parë i Java User Group në Tiranë. Duke qenë se numri i përdoruesve të Java në Tiranë është rritur, zhvillimi i këtij eventi ishte iniciativë e vetë përdoruesve të kësaj teknologjie.Eventi lindi si dëshirë dhe nevojë për të diskutuar idetë dhe për të pasur një mjedis të përbashkët pune.

Java është një ndër gjuhët kryesore të programimit, që përdoren për të ndërtuar aplikacione në kompanitë software që operojnë në tregun shqiptar.

Me zhvillimin e shpejtë të Java-s, sidomos gjatë viteve të fundit, ka lindur edhe nevoja për t’i mbledhur bashkë anëtarët e këtij komuniteti.

Java User Groups apo JUGs janë të përhapur dhe aktivë nëpër gjithë botën. Organizohen vullnetarisht me takime periodike në disa shtete të ndryshme të botës, në mënyrë që të shpëndajnë njohuritë e Java me komunitetin vendas të zhvilluesve, të krijojnë një hapësirë ku përdoruesit e Java mund të marrin informacione, të ndajnë resurset, ekspertizën e tyre, etj.

Duke marrë shkas nga funksionimi ndërkombëtar, ka lindur edhe Java User Group Tirana. JUG Tirana ka si qëllim bashkimin e gjithë anëtarëve të komunitetit shqiptar të zhvillimit software në një ambient të vetëm, ku mund të njihen më nga afër, të ndajnë idetë me njëri-tjetrin, të diskutojnë mbi tema të ndryshme mbi teknologjinë dhe të futen më thellë në përdorimin e Java, JVM, gjuhëve JVM, metodologjive të inxhinierisë softuerike, zhvillimit open-source etj., në mënyrë që të nxisin rritjen e komunitetit softuerik në Shqipëri.

Takimi i parë u mbajt në Qendrën Kulturore “TEN”, duke tërhequr rreth 120 pjesëmarrës, përgjithësisht studentë, profesionistë të fushës, si dhe entuziastë të Java apo inxhinierisë software në përgjithësi.

Një prej iniciatorëve kryesorë të formimit të këtij grupi, si dhe organizimit të takimit të parë ishte Bledar Gjocaj, Java Development Lead tek ikubINFO. Gjatë pjesës së parë të këtij eventi, ai shpjegoi qëllimin e këtyre takimeve, çfarë pritet të ndodhë në eventet e ardhshme, si dhe kërkoi angazhim nga i gjithë grupi, në mënyrë që të ketë sa më shumë ndërveprim brenda komunitetit.

Lexo këtu: Eventet që zhvillohen në Shqipëri për të nxitur zhvillimin e sipërmarrjeve të reja

Dy folësit e tjerë të këtij takimi të parë të Java User Group Tirana ishin Albin Hasani, Software Developer tek Steag & Partner AG, dhe Endrik Lelo, Senior Softëare Developer tek ikubINFO.

Gjatë fjalës së tij, Albin Hasani foli mbi konceptin ‘Records’ të Java dhe gjithë mënyrat që mund të implementohen në kod për të shmangur ‘bugs’ dhe rreshta të gjatë kodi, duke dhënë shembuj konkretë.

Endrik Lelo foli mbi mënyrat se si mund të sinkronizohen ‘clustered tasks’, duke treguar një shembull të një aplikacioni Springboot dhe duke emuluar një situatë, ku dy procese automatike konkurrojnë me njëri-tjetrin për të kryer një veprim. Prezantimiin e tij mund ta gjeni duke klikuar këtu.

“Ky numër pjesëmarrësish na e dëshmoi sa të rëndësishme dhe të nevojshme janë këto evente. Do doja që gjatë takimit të rradhës të na bashkangjiten akoma më shumë profesionistë të fushës, dhe të shfaqin të njejtin interes që shfaqin studentët, pa ndjenjën e konkurrencës në mes. JUGs nuk organizohen nga një kompani e caktuar, apo grup i caktuar njerëzish. Është koncept i njohur nëpër gjithë botën, dhe është totalisht shtysë nga vetë komuniteti. Nga njerëzit, për njerëzit”, u shpreh Lelo, sipas TekBiz

Numri i profesionistëve të fushës së ICT-së po rritet gjithnjë e më shumë. Bashkëpunimi mes tyre është shumë i rëndësishëm për të korrur sukses.

Zakonisht komunitetet e zhvilluesve kanë arritur sukses nëpërmjet takimeve të kësaj natyre. Vetëm duke dalë nga zyra, duke u kalaur me kolegë dhe dashamirës të profesionit mund të realizohen gjëra të reja. Prandaj mos hezitoni të bëheni pjesë e takimeve të ardhshme që do zhvillojë grupi JUG.

Që të jeni në kontakt me grupin JUG, dhe të informoheni mbi takimet e ardhshme, vizitoni faqen e tyre  në Meetup dhe faqen e tyre në Facebook.

TekBiz

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale