Zakonet e njerëzve që janë gjeni - Business Magazine Albania

Zakonet e njerëzve që janë gjeni


Ka një numër të madh hulumtimesh të cilat sugjerojnë se inteligjenca emocionale (EQ) është kritike për performancën tuaj në punë. TalentSmart ka testuar EQ e më shumë se 1 milionë njerëzve dhe zbuloi se 58% e suksesit në të gjitha llojet e punëve varet nga ajo.

Njerëzit me EQ të lartë bëjnë 29.000 $ çdo vit më shumë se njerëzit me EQ më të ulët. 90% e performuesve më të mirë e kanë EQ shumë të lartë dhe një rritje një pikë të vetme në EQ, shton 1.300 $ në pagën e tyre.

Për t’a thënë më thjeshtë, inteligjenca emocionale është një mënyrë e fuqishme për të përqëndruar energjinë tuaj në një drejtim dhe që do të japë rezultate të jashtëzakonshme. Por ka një problem. Inteligjenca emocionale nuk do të bëjë asgjë për ju, nëse ju nuk jeni më të vërtetë një gjeni.

Ju mund të bëni një kontroll për të gjetur se a jeni në të vërtetë, duke krahasuar sjelljen tuaj me atë të njerëzve të cilët janë gjeni.

1. Ata janë bujarë

Ne të gjithë kemi punuar me njerëz që vazhdimisht duket sikur mbajnë diçka mbrapa, qoftë kjo njohuritë apo burimet që ata kanë. Ata veprojnë kështu sepse janë të frikësuar se ju do të shkëlqeni më shumë se ata, nëse ju japin qasje në çdo gjë që ju duhet të dini për punën tuaj. Në ndryshim, gjenitë janë bujarë me njohuritë që ata dinë dhe burimet që ata kanë. Ata duan që ju të bëni më shumë sepse jeni lojtarë të një ekipi dhe nuk shqetësohen kurrë se suksesi juaj mund t’i bëjë ata të duken keq. Në fakt, ata besojnë se suksesi juaj është suksesi i tyre.

2. Ata i trajtojnë të gjithë me respekt

Nëse bashkëveprojnë me klientët e tyre më të mëdhaenj apo edhe nëse marrin porosi nga të tjerët për pije, njerëzit gjeni janë shumë të sjellshëm dhe të respektueshëm. Gjenitë i trajtojnë të gjithë me respekt, sepse ata besojnë se nuk janë më të mirë se të tjerët.

3. Ata nuk motivohen nga gjërat materiale

Gjenitë nuk kanë nevojë për gjëra të shtrenjta për t’u ndjerë mirë. Lumturia e tyre vjen nga brenda, nga gjërat e thjeshta, kënaqësi të tilla si miqtë, familja dhe një qëllim në jetë.

4. Ata nuk drejtohen nga ego personale

Gjenitë e vërtetë nuk marrin vendime të bazuara në egon e tyre, sepse ata nuk kanë nevojë për admirimin e të tjerëve në mënyrë që të ndihen mirë me veten e tyre. Po ashtu, ata nuk kërkojnë të jenë në qendër të vëmendjes. Ata thjesht bëjnë atë që duhet të bëhet pa thënë, “Hej, më shikoni mua!”

5. Ata nuk janë hipokritë

Njerëzit gjeni e praktikojnë atë që predikojnë. Ata nuk ju thonë për të bërë një gjë dhe pastaj bëjnë të kundërtën vetë. Kjo është për shkak të vetë-ndërgjegjësimit të tyre. Shumë hipokritë nuk i njohin gabimet e tyre. Ata janë të verbër për dobësitë e tyre. Gjenitë, në anën tjetër, rregullojnë problemet e tyre më parë.

6. Ata nuk mburren

Ne të gjithë kemi punuar ose jemi ndeshur me njerëz që nuk mund të ndalojnë së foluri për veten dhe arritjet e tyre. A e keni menduar ndonjëherë pse? Ata mburren dhe mburren, sepse janë të pasigurt dhe të shqetësuar se nëqoftëse ata nuk i theksojnë arritjet e tyre, askush nuk do t’i vejë re. Gjenitë nuk kanë nevojë të mburren. Ata janë të sigurt për arritjet e tyre, por ata gjithashtu e kuptojnë se kur bën me të vërtetë diçka që ka rëndësi, i mer meritat e veta, pa marrë parasysh se sa njerëz e vërejnë ose vlerësojnë atë.

Burimi:  Shkruar nga Travis Bradberry dhe publikuar në forbes.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0