Zakonet e njerëzve jo të suksesshëm - Business Magazine Albania

Zakonet e njerëzve jo të suksesshëm


Zakonet e këqija ndoshta nuk duken si një problem i madh, por ndonjëherë ato mund të të pengojnë në jetën dhe karrierën tënde.

Sigurisht, askush nuk është perfekt. Në të shumicën e rasteve, zakonet e këqija pasojnë në probleme relativisht të vogla.

Kështuqë nëse disa nga këto zakone iu përkasin dhe juve, nuk duhet të shqetësoheni.

Gjithsesi, në rastet më ekstreme, disa prej tyre kanë tendencën të pengojnë ëndërrat e tua për sukses.

Ja disa nga zakonet që njerëzit jo të suksesshëm bëjnë:

Ti e mban gojën të kyçur

Ju e mbani kokën ulur. Ju nuk flisni. Ju nuk devijoni nga linja.

Përpjekja juaj për t’u përmbajtur se mos padashur ajo që do të thoni është e gabuar, po ju prish shumë punë.

Nëse mendoni se ambienti juaj i punës i dekurajon vazhdimisht njerëzit për të t’u ngritur ndaj masave ndëshkimore, ju keni të bëni me një ambjent pune toksik.

Ti je gjithmonë me vonesë

Vonesë e vazhdueshme është e papranueshme në një ambient profesional. Ardhja vonë të bën të dukesh moskokëçarës dhe jo fort i besueshëm.

Siç ka shkruajtur dhe Laura Schocker për Huffington Post, një studim i Universitetit të San Francisco “vonesa kronike dhe karakteristika specifike të personalitetit, duke përfshirë ankthin, kontrollin e dobët të vetes dhe një tendencë në kërkim të rrezikut.”

Ti mban mëri

Është normale mos t’i pëlqesh dhe mos të besosh te të gjithë njerëzit në jetën tënde.

Por të mbash mëri është një humbje kohe dhe energjie. Në një artikull për Web MD, Mike Fillon citoi një nga studimet e Hope College që thotë se të mbash mëri ka një efekt negativ edhe për shëndetin.

Kështuqë mos u kapni shumë pas gjërave.

Ti gënjen

Kjo është shumë e lehtë. Ji i sinqertë. Është e thjeshtë të biesh në kurthin ku thuren gënjeshtra të vogla zgjaten e bëhen më të mëdhaja. Hiqeni këtë zakon.

Ti ankohesh

Ankesat janë një sport sfidues për disa njerëz. Të gjithë kemi pakënaqësira. Plus, që t’i mbasha to përbrenda nuk është një gjë e mirë. Ndonjëherë është mirë që t’i tregoni shqetësimet që zëri juaj të dëgjohet. Por mos u bëni ai personi që nuk pushon së ankuari për çështje të parëndësishme që ndodhin në zyrë.

Ti prish urat e komunikimit

Gjatë jetës dhe karrierës, është e nevojshme të prishni disa ura, nëse personi në anën tjtër është toksik. Gjithsesi, këto raste duhet të jenë të rralla, jo një rregull i përsëritur. Ndërkohë që ti kalon në faza të ndryshme gjatë karrierës tënde, mos u armiqëso me njerëzit me të cilët mban kontake.

Sepse kjo mund të jetë në dëmin tuaj më vonë kur jeta t’iu ballafaqojë sërish me këta persona.

Ti nuk kujdesesh për veten

Ti mund të kesh gjithë të gjithë suksesin e botës, po ky i fundit nuk ka ansnjë vlerë nëse ti nuk kujdesesh për veten. Mos e lejoni stresin t’iu pengojë në aktivitetet tuaja të përditshme, të neglizhoni ushtrimet fizike, të ushqeheni keq dhe të neglizhoni veten tuaj. Herët ose vonë, zgjedhjet që bëni tani do bëhen vese dhe si përfundim do të shkatërrojnë jetën tuaj.

Gjuha jote e trupit është e gabuar

Gjuha e trupit bën një diferencë të madhe në mënyrën sesi njerëzit na kuptojnë ne – është më e rëndësishme nga ç’duket.

Ja përse gjuha e trupit e gabuar – si kontakti i pakët sy më sy dhe qëndrimi i gabuar – shkakton shumë dëme. Ti po saboton mundësitë e dua vetëm me gjuhën e trupit pa qënë nevoja të hapësh gojën dhe të flasësh.

/BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0