YouTube tani ju lejon të kërkoni heqjen e përmbajtjes së krijuar nga Inteligjenca Artificiale që imitojnë fytyrën ose zërin tuaj - Business Magazine Albania

YouTube tani ju lejon të kërkoni heqjen e përmbajtjes së krijuar nga Inteligjenca Artificiale që imitojnë fytyrën ose zërin tuaj

YouTube

Meta nuk është e vetmja kompani që përballet me rritjen e përmbajtjes së gjeneruar nga AI dhe se si ajo ndikon në platformën e saj. YouTube gjithashtu prezantoi në heshtje një ndryshim të politikës në qershor që do t’i lejojë njerëzit të kërkojnë heqjen e përmbajtjeve të krijuara nga AI që imitojnë fytyrën ose zërin e tyre.

Ndryshimi i lejon njerëzit të kërkojnë heqjen e kësaj lloj të përmbajtjes së AI sipas procesit të kërkesës për privatësi të YouTube. Është një zgjerim i qasjes së tij të njoftuar më parë për axhendën e përgjegjshme të AI, e prezantuar për herë të parë në nëntor.

Në vend që të kërkojë heqjen e përmbajtjes për të qenë mashtruese, si një falsifikim i thellë, YouTube dëshiron që palët e prekura të kërkojnë heqjen e përmbajtjes drejtpërdrejt si shkelje e privatësisë. Sipas dokumentacionit të Ndihmës së përditësuar së fundmi, të YouTube, mbi këtë temë, ai kërkon pretendime të palës së parë jashtë një sërë përjashtimesh, si p.sh. kur personi i prekur është i mitur, nuk ka akses në kompjuter, ka vdekur ose përjashtime të tjera të tilla.

Megjithatë, thjesht paraqitja e kërkesës për heqje nuk do të thotë domosdoshmërisht se përmbajtja do të hiqet. YouTube paralajmëron se do të bëjë gjykimin e vet në lidhje me ankesën bazuar në një sërë faktorësh. Për shembull, mund të shqyrtojë nëse përmbajtja zbulohet si sintetike ose e bërë me AI, nëse ajo identifikon në mënyrë unike një person dhe nëse përmbajtja mund të konsiderohet parodi, satirë ose diçka tjetër me vlerë dhe në interes të publikut. Kompania gjithashtu vë në dukje se mund të marrë parasysh nëse përmbajtja e AI përmban një personazh publik ose një individ tjetër të mirënjohur, dhe nëse i tregon apo jo ata duke u përfshirë në “sjellje të ndjeshme”, si aktiviteti kriminal, dhuna ose miratimi i një produkti apo kandidati politik. YouTube thotë se do t’i japë gjithashtu ngarkuesit të përmbajtjes 48 orë për të vepruar sipas ankesës. Nëse përmbajtja hiqet para se të kalojë ajo kohë, ankesa mbyllet. Përndryshe, YouTube do të nisë një rishikim. Kompania gjithashtu paralajmëron përdoruesit se heqja nënkupton heqjen e plotë të videos nga faqja dhe, nëse është e aplikueshme, heqjen e emrit të individit dhe informacionit personal nga titulli, përshkrimi dhe etiketat e videos gjithashtu. Përdoruesit gjithashtu mund të turbullojnë fytyrat e njerëzve në videot e tyre, por ata nuk mund ta bëjnë thjesht videon private për të përmbushur kërkesën e heqjes, pasi videoja mund të kthehet në status publik në çdo kohë.

Kompania nuk e reklamoi gjerësisht ndryshimin në politikë, megjithëse në mars ajo prezantoi një mjet në Creator Studio që i lejonte krijuesit të zbulonin se kur përmbajtja me pamje realiste bëhej me media të ndryshuara ose sintetike, duke përfshirë AI gjeneruese. YouTube nuk është kundër përdorimit të AI, pasi ka eksperimentuar tashmë me vetë AI gjeneruese , duke përfshirë një përmbledhës komentesh dhe një mjet bisedor për të bërë pyetje rreth një videoje ose për të marrë rekomandime. Megjithatë, kompania ka paralajmëruar më parë se thjesht etiketimi i përmbajtjes së AI si të tillë nuk do ta mbrojë domosdoshmërisht nga heqja, pasi do të duhet të jetë në përputhje me Udhëzimet e Komunitetit të YouTube.

Në rastin e ankesave për privatësi mbi materialin e AI, YouTube nuk do të ngutet të penalizojë krijuesin origjinal të përmbajtjes.

“Për krijuesit, nëse merrni njoftim për një ankesë për privatësinë, mbani në mend se shkeljet e privatësisë janë të ndara nga penalizimet e Udhëzimeve në Komunitet dhe marrja e një ankese për privatësinë nuk do të rezultojë automatikisht në një penalizim,” ndau një përfaqësues i kompanisë muajin e kaluar në faqen e Komunitetit YouTube.

Me fjalë të tjera, Udhëzimet e privatësisë së YouTube janë të ndryshme nga Udhëzimet e tij në komunitet dhe disa përmbajtje mund të hiqen nga YouTube si rezultat i një kërkese për privatësi edhe nëse nuk shkel Udhëzimet e komunitetit. Ndërsa kompania nuk do të zbatojë një ndëshkim, si p.sh. një kufizim ngarkimi, kur videoja e një krijuesi hiqet pas një ankese për privatësinë, YouTube është shprehur se mund të ndërmarrë veprime kundër llogarive me shkelje të përsëritura.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0