Workshop - Krijimi i një REST API duke përdorur Node.js me Docker - Business Magazine Albania

Workshop – Krijimi i një REST API duke përdorur Node.js me Docker


Në datën 4 Dhjetor në ambientet e Coolab do të zhvillohet workshop-i me temë “Krijimi i një REST API duke përdorur Node.js me Docker”.

Bëhuni pjesë e këtij workshop-i dhe do të keni mundësinë të mësoni teknologji si: Node.js, Express.js, Sequelize, JWT, Docker.

Çfarë duhet të dini përpara se të bëheni pjesë e eventit? 

– Javascript
– npm

Çfarë do të mësoni në këtë event?

1. Docker environment

 • Instaloni Docker në macOS
 • Krijoni Dockerfile për app tonë Node.js
 • Krijoni file docker-compose.yml

2. Konfiguroni bazën e të dhënave

 • Instaloni dhe konfiguroni sequelize & sequelize-cli (ORM për MySQL)
 • Krijoni skemën e bazës së të dhënave
 • Krijoni dhe bëni run migrations
 • Krijoni dhe bëni run seeders

Krijoni models

3. Konfiguroni Express.js, krijoni routes, controllers dhe middleware

 • Shpjegoni bazat e Express.js
 • Krijoni controllers
 • Krijoni routes
 • Krijoni middleware
 • Ndërtoni authentication flow me JWT
 • Ndërtoni CRUD

4. Testoni API endpoints me POSTMAN

Prezantimi do të bëhet në gjuhën shqipe.

Regjistrohu dhe mëso diçka cool!

Folës: Alban Afmeti

Alban Afmeti, i diplomuar në Inxhineri Informatike, Bachelor dhe Master Shkencor në UPT, tashmë ka 5+ vite që punon në kompani të ndryshme shqiptare dhe të huaja për zhvillime software, web dhe mobile. Pozicioni i tij aktual është Software Engineer në startup-in shqiptar, Softmogul. Njëkohësisht, pjesë e ekosistemit IT në Shqipëri si sipërmarrës, ka themeluar platformën e rekrutimit Squadin (https://squadin.com), bashkë-themelues i një marketing tool global NEXTSPY (https://nextspy.me/special), si dhe iniciator i komunitetit Founder (https://founder.al). I apasionuar pas teknologjisë, vazhdon ditë pas dite të jetë up-to-date me zhvillimet më të fundit duke mësuar, praktikuar dhe përdorur teknologjinë në punën e tij të përditshme.

Data: 4 Dhjetor 2019
Ora: 18:00 – 20:00
Vendndodhja: Coolab, Rruga e Kavajes, 1001 Tirana, Albania

Për të marrë biletën tuaj klikoni Këtu.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0