Workshop – Krijimi i një REST API duke përdorur Node.js me Docker


Në datën 4 Dhjetor në ambientet e Coolab do të zhvillohet workshop-i me temë “Krijimi i një REST API duke përdorur Node.js me Docker”.

Bëhuni pjesë e këtij workshop-i dhe do të keni mundësinë të mësoni teknologji si: Node.js, Express.js, Sequelize, JWT, Docker.

Çfarë duhet të dini përpara se të bëheni pjesë e eventit? 

– Javascript
– npm

Çfarë do të mësoni në këtë event?

1. Docker environment

 • Instaloni Docker në macOS
 • Krijoni Dockerfile për app tonë Node.js
 • Krijoni file docker-compose.yml

2. Konfiguroni bazën e të dhënave

 • Instaloni dhe konfiguroni sequelize & sequelize-cli (ORM për MySQL)
 • Krijoni skemën e bazës së të dhënave
 • Krijoni dhe bëni run migrations
 • Krijoni dhe bëni run seeders

Krijoni models

3. Konfiguroni Express.js, krijoni routes, controllers dhe middleware

 • Shpjegoni bazat e Express.js
 • Krijoni controllers
 • Krijoni routes
 • Krijoni middleware
 • Ndërtoni authentication flow me JWT
 • Ndërtoni CRUD

4. Testoni API endpoints me POSTMAN

Prezantimi do të bëhet në gjuhën shqipe.

Regjistrohu dhe mëso diçka cool!

Folës: Alban Afmeti

Alban Afmeti, i diplomuar në Inxhineri Informatike, Bachelor dhe Master Shkencor në UPT, tashmë ka 5+ vite që punon në kompani të ndryshme shqiptare dhe të huaja për zhvillime software, web dhe mobile. Pozicioni i tij aktual është Software Engineer në startup-in shqiptar, Softmogul. Njëkohësisht, pjesë e ekosistemit IT në Shqipëri si sipërmarrës, ka themeluar platformën e rekrutimit Squadin (https://squadin.com), bashkë-themelues i një marketing tool global NEXTSPY (https://nextspy.me/special), si dhe iniciator i komunitetit Founder (https://founder.al). I apasionuar pas teknologjisë, vazhdon ditë pas dite të jetë up-to-date me zhvillimet më të fundit duke mësuar, praktikuar dhe përdorur teknologjinë në punën e tij të përditshme.

Data: 4 Dhjetor 2019
Ora: 18:00 – 20:00
Vendndodhja: Coolab, Rruga e Kavajes, 1001 Tirana, Albania

Për të marrë biletën tuaj klikoni Këtu.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale