Wikidata, nje enciklopedi dedikuar detajeve, statistikave, numrave, etj


Wikidata eshte nje projekt qe ka lindur nga nje dege e Wikipedia dhe synon qe te siguroje nje databaze universale dhe boterore qe i dedikohet te dhenave, numrave, perqindjeve dhe gjithckaje qe i perket fakteve ne lidhje me boten e statistikave.

Nese Wikipedia eshte nje enciklopedi universale me miliona zera ne te gjithe gjuhet dhe vendet, wikidata i dedikohet gjithe informacioneve specifike dhe universale te cdo tipi, duka mbajtur te njejten strukture burim i hapur dhe me kontribut njerezor vullnetar.

Eshte nje projekt nga ndarja gjermane Wikimedia ose kompania qe qendron pas enciklopedise se lire. Si do te funksionoje dhe cilat jane te mirat e saj?

Pavel Ricther, drejtor ne Wikimedia Deutschland, ka prezantuar eskluzivisht projektin Wikidata duke deklaruar se :”Behet fjale per nje ide shume te thjeshte sepse do te funksionoje si nje Wikipedia me te dhena, numra dhe perqindje. Mund te behen kerkime, te filtrohen informacione te ndryshme mes tyre, ne nje ambjent unik”.

Sipas Ricther ky projekt ka objektiva te larta sepse :”Kur te dhenat prodhohen nuk e dime si por mund te ndryshojme boten, deri tani nuk kemi mundur ta bejme me saktesi sepse mungonte nje mbeshtetje teknike e pershtatshme”. Por me Wikidata mund te menaxhoni nje databaze boterore dhe universale, me numra, te dhena dhe statistika qe mund te perdoren nga kerkues nga e gjithe bota.

Gjithcka duket shume mire, por ne praktike cfare mund te behet dhe perse eshte kaq inovative? Pershembull mund te kete nje liste me politikane qe pasi kane perfunduar mandatin e pare te kene ndryshuar kah, ose mund te dalin emra aktoresh me sy bojeqielli dhe floke te erret qe kane aktruar ne filma jo si protagoniste ose mund te zbulohen kompani me me pak te punesuar. Shembujt mund te vazhdojne deri ne pafundesi.

Eshte nje mjet shume i fuqishem, jo vetem sepse realizon kerkime me nje shpejtesi te madhe, por lejon qe te merrni pergjigje ne nje menyre krejt te re. Projekti eshte ne ndertim e siper dhe mund te dale ne drite pranveren e 2013-es.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale