Wikidata, nje enciklopedi dedikuar detajeve, statistikave, numrave, etj - Business Magazine Albania

Wikidata, nje enciklopedi dedikuar detajeve, statistikave, numrave, etj


Wikidata eshte nje projekt qe ka lindur nga nje dege e Wikipedia dhe synon qe te siguroje nje databaze universale dhe boterore qe i dedikohet te dhenave, numrave, perqindjeve dhe gjithckaje qe i perket fakteve ne lidhje me boten e statistikave.

Nese Wikipedia eshte nje enciklopedi universale me miliona zera ne te gjithe gjuhet dhe vendet, wikidata i dedikohet gjithe informacioneve specifike dhe universale te cdo tipi, duka mbajtur te njejten strukture burim i hapur dhe me kontribut njerezor vullnetar.

Eshte nje projekt nga ndarja gjermane Wikimedia ose kompania qe qendron pas enciklopedise se lire. Si do te funksionoje dhe cilat jane te mirat e saj?

Pavel Ricther, drejtor ne Wikimedia Deutschland, ka prezantuar eskluzivisht projektin Wikidata duke deklaruar se :”Behet fjale per nje ide shume te thjeshte sepse do te funksionoje si nje Wikipedia me te dhena, numra dhe perqindje. Mund te behen kerkime, te filtrohen informacione te ndryshme mes tyre, ne nje ambjent unik”.

Sipas Ricther ky projekt ka objektiva te larta sepse :”Kur te dhenat prodhohen nuk e dime si por mund te ndryshojme boten, deri tani nuk kemi mundur ta bejme me saktesi sepse mungonte nje mbeshtetje teknike e pershtatshme”. Por me Wikidata mund te menaxhoni nje databaze boterore dhe universale, me numra, te dhena dhe statistika qe mund te perdoren nga kerkues nga e gjithe bota.

Gjithcka duket shume mire, por ne praktike cfare mund te behet dhe perse eshte kaq inovative? Pershembull mund te kete nje liste me politikane qe pasi kane perfunduar mandatin e pare te kene ndryshuar kah, ose mund te dalin emra aktoresh me sy bojeqielli dhe floke te erret qe kane aktruar ne filma jo si protagoniste ose mund te zbulohen kompani me me pak te punesuar. Shembujt mund te vazhdojne deri ne pafundesi.

Eshte nje mjet shume i fuqishem, jo vetem sepse realizon kerkime me nje shpejtesi te madhe, por lejon qe te merrni pergjigje ne nje menyre krejt te re. Projekti eshte ne ndertim e siper dhe mund te dale ne drite pranveren e 2013-es.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0