WhatsAppi bëhet falas, nuk do të prezantojë më reklama

WhatsAppi bëhet falas, nuk do të prezantojë më reklama


Whatsapp ka shapllur se do të heqë dorë nga tarifat e abonimit, duke e bërë shërbimin falas për këdo. Më mirë ende, aplikacioni nuk do t’u shfaqë më reklama përdoruesve, pavarësisht se këto ndihmojnë më mirë në lidhjen e përdoruesve me bizneset dhe organizatat.

Ndryshimi, i publikuar në një postim zyrtar në blog të Hënën, e heq tarifën qe u ngarkohej disa përdoruesve një vit pas përdorimit.

“Për shumë vite, ne u kemi kërkuar disa përdoruesve të paguajnë një tarifë për përdorimin e WhatsApp-it pas vitit të tyre të parë. Dhe gjatë viteve të rritjes, kemi kuptuar se kjo politikë nuk ka funksionuar mirë,” lexohet në postimin e blogut.

Tarifat do të hiqen nga versione të ndryshme të WhatsApp “gjatë javë të ardhshme.” Whatsapp është shumë i vetëdijshëm se të “godasë” burimin e vet të vetëm të të ardhurave do të ngrinte pikëpyetje rreth reklamave të të tretëve. Por kompania ka një ide tjetër.

“Duke nisur nga ky vit, ne do të testojmë mjete që ju lejojnë ju të përdorni Whatsapp-in për të komunikuar me bizneset dhe organizatat nga të cilat keni interes . Kjo do të thotë të komunikoni me bankën tuaj nëse një transaksion i fundit ishte mashtrim, ose me një linjë ajrore rreth një fluturimi të vonuar,” lexohet gjithashtu në blog.

Ne vlerësojmë se Whatsapp do të tarifojë organizatat dhe bzneset për vendosjen e këtyre kanaleve me përdoruesit e tij nëpërmjet këtij shërbimi, pavarësisht se detajet nuk janë bërë ende publike. Whatsapp i cili u ble nga Facebook për 16 miliardë $ në Shkurt të 2014-s, momentalisht ka “përafërsisht” 1 miliardë përdoruesë, sipas postimit. CEO dhe bashkëthemeluesi i Facebook, Zuckerberg ka thënë në raste të ndryshme që ai pret që shërbimi të arrijë këtë objektiv.

 

/Mashable/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0