Whatsapp do të mundësojë dërgimin e mesazheve edhe kur interneti të “ndërpritet” - Business Magazine Albania

Whatsapp do të mundësojë dërgimin e mesazheve edhe kur interneti të “ndërpritet”

Aplikacioni i mesazheve të çastit WhatsApp po i lejon përdoruesit të lidhen përmes serverëve proxy në mënyrë që ata të mund të qëndrojnë në linjë nëse interneti bllokohet ose ndërpritet nga “black-outet”.

Gjigandi i teknologjisë, në pronësi të Meta, tha se shpresonte që ndërprerjet e energjisë elektrike si ato në Iran “të mos ndodhin kurrë më”.

Ato mohuan të drejtat e njeriut dhe “i ndërprenë njerëzit nga marrja e ndihmës urgjente”.

WhatsApp po i kërkon komunitetit të tij global që të ofrojë përfaqësues vullnetarë për t’i ndihmuar njerëzit “të komunikojnë lirshëm” dhe tha se do të ofrojë udhëzime se si të vendoset një.

Lexo edhe: WhatsApp do të ndalojë së punuari në disa telefona që nga 31 dhjetori

“Lidhja përmes proxy ruan të njëjtin nivel të lartë të privatësisë dhe sigurisë që ofron WhatsApp”, shënonte njoftimi i kompanisë në blog.

“Mesazhet tuaja personale sërish do të mbrohen nga enkriptimi nga filimi në fund – duke siguruar që ato të qëndrojnë midis jush dhe personit me të cilin po komunikoni dhe nuk janë të dukshme për askënd në mes, dhe jo për serverët proxy, WhatsApp ose Meta.”

Juras Juršėnas, nga proxy dhe kompania e mbledhjes së të dhënave në internet, Oxylabs, tha për BBC News: “Për njerëzit me kufizime të qeverisë në aksesin në internet, siç ishte rasti me Iranin, përdorimi i një serveri proxy mund t’i lejojë njerëzit të mbajnë lidhje me WhatsApp dhe pjesën tjetër të internetit falas dhe tw pacensuruar.

“Kjo do t’i lejojë njerëzit në mbarë botën të qëndrojnë të lidhur edhe nëse aksesi i tyre në internet bllokohet nga disa aktorë keqdashës.”/ BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0