Warren Buffett: 3 gjëra në jetë ndajnë vepruesit dhe arritësit nga ëndërrimtarët

Warren Buffett: 3 gjëra në jetë ndajnë vepruesit dhe arritësit nga ëndërrimtarët

Warren Buffett është pa dyshim investitori më i mirë që ka jetuar ndonjëherë. Ai filloi të investojë në 1942 me vetëm 114,75 dollarë. Tani është ndër 10 personat më të pasur në të gjithë botën. Ndërsa Buffett gabon herë pas here në lidhje me ekonominë (gabimi i tij më i madh është investimi prej 358 milionë dollarësh në US Airways), ai është i vëmendshëm për mësimet e tij më të famshme të jetës, si tre shembujt më poshtë.

Duajeni punën që bëni

E thjesht dhe e lehtë. Kur të bësh atë që do, suksesi do të pasojë. Buffett ka jetuar sipas këtij rregulli, duke deklaruar se kur të jesh i apasionuar pas punës tënde, “nuk do të punosh kurrë një ditë në jetën tënde”. Ai përfundon, “Ka ardhur koha kur ju duhet të filloni të bëni atë që dëshironi. Bëni një punë që e doni. Ju do të hidheni nga shtrati në mëngjes”. Atëherë, çfarë është ajo që dëshiron vërtet të bësh?

Lexo: 4 këshilla se si të merrni vlerësime pozitive

Ndaloni “mendimet dhe vepro”

Jeni ulur ndonjëherë në një vendim shumë gjatë dhe nuk keni bërë asgjë kur duhet të vepronit sipas tij? Kjo, sipas Buffett, është mosveprim. Është ngecje, shtyrja dhe shmangia e diçkaje që mund të ketë qenë rasti juaj më e mirë për të filluar dhe për të arritur qëllimet tuaja. Ne jemi të gjithë fajtorë për këtë, dhe Warren Buffett nuk është përjashtim. Në letrën e tij në vitit 1989 drejtuar aksionerëve të Berkshire Hathaway, Buffett tha: “Unë kam kryer disa blerje vërtet të mëdha që më janë shërbyer në një pjatë dhe që kam qenë plotësisht i aftë për t’i kuptuar. Për aksionerët e Berkshire, përfshirë edhe mua, kostoja e ka qenë e madhe “. Mësimi? Ashtu si me vendimet më të rëndësishme në jetë, duke përfshirë investimin, bëjeni hulumtimin tuaj plotësisht, merrni të gjitha informacionet dhe pastaj veproni me shpejtësi sipas vendimit tuaj. Dhe nëse përgjigjia është jo, vepro me të njëjtën qartësi mendore dhe largohu duke ditur që ke bërë zgjedhjen e duhur.

Mos e gjykoni veten sipas standardeve të të tjerëve

Kur vendosni shiritin për qëllimet tuaja, mos bini në një kurth për ta matur atë me masën e suksesit të njerëzve të tjerë. Në vend që të përpiqeni të ecni me të tjerët, matni veten tuaj me një nga rregullat më të famshme të Buffett – “kartën e brendshme” – e cila përcakton standardet tuaja dhe jo atë që bota ju imponon. Kartoni i brendshëm i pikëve, një parim që ai mësoi nga babai i tij, vjen nga thellësia dhe tregon të vërtetën tuaj. Ai i jep kuptim kush jeni dhe se si silleni natyrshëm dhe e sheh botën në bazë të vlerave dhe besimeve të tua, jo të dikujt tjetër. Me pak fjalë, merr rrugën më të lartë për të arritur suksesin pasi ai vjen nga zemra.

INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale