"WalkCar", transportuesi më i vogël për të udhëtuar - Business Magazine Albania

“WalkCar”, transportuesi më i vogël për të udhëtuar


Një inxhinier japonez sapo ka shpikur një mënyrë të re të mrekullueshme për të udhëtuar: Një transportues të quajtur “WalkCar” që është i vogël, i lehtë , mund të mbahet në çantë dhe me sa duket i thjeshtë për t’u përdorur.

walkcar-transportuesi-me-i-vogel-per-te-udhetuar-businessmag

Produkti është me bateri dhe me madhësi sa një laptop. Edhe pse duket sikur nuk mund të mbajë shumë peshë dhe është bërë nga alumini, ajo me sa duket mund të mbajë rreth 120 kg në bord.

Arrin një shpejtësi maksimale 10 km/h, për distanca deri në 12 kilometra dhe mban rreth 3 orë karikim. Sipas krijuesit Kuniako Saito transportuesi gjithashtu është shumë i lehtë për t’u drejtuar. Kur përdoruesi është mbi të, WalkCar fillon punë automatikisht kurse kur ai largohet ndalon. Për të ndryshuar drejtim mjafton që përdoruesi të zhvendosë peshën e tij.

Më e mira e të gjithave është se ajo nuk ka nevojë për parkim, pasi mund të mbahet në një çantë të vogël kur nuk është në përdorim. Transportuesi kushton rreth 100’000 jen Japonezë ose përafërsisht 800 dollarë.

 

burimi: fortune.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0