Volvo tërheq nga tregu gjysëm milionë makina


Volvo ka njoftuar se do të heqë nga tregu gati gjysmë milionë makina të shtunën në mbarë botën për arsye sigurie.

Për shkak të një dështimi në prodhim, ekziston frika se një komponent brenda motorëve të caktuar me naftë mund të shkrihet. Në skenarin më të keq, kjo mund të çojë në zjarr të motorit dhe rrezikimin e jetës. Aktualisht, nuk ka raportime për lëndime apo aksidente.

Sipas një platforme suedeze lajmesh, ky gabim teknik prek disa motorë me katër cilindra me naftë të ndërtuar ndërmjet vitit 2014 dhe 2019. Stefan Elfström, një zëdhënës i Volvo, tha se modelet që kanë probleme janë V40, V60, V70, S80, XC60 dhe XC90.

Kjo vjen në një periudhë të vështirë për prodhuesin e makinave, i cili, pavarësisht rritjes së shifrave të shitjeve, raportoi një rënie të fitimeve të Enjten.

burimi: euronews

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale