Volvo tërheq nga tregu gjysëm milionë makina - Business Magazine Albania

Volvo tërheq nga tregu gjysëm milionë makina


Volvo ka njoftuar se do të heqë nga tregu gati gjysmë milionë makina të shtunën në mbarë botën për arsye sigurie.

Për shkak të një dështimi në prodhim, ekziston frika se një komponent brenda motorëve të caktuar me naftë mund të shkrihet. Në skenarin më të keq, kjo mund të çojë në zjarr të motorit dhe rrezikimin e jetës. Aktualisht, nuk ka raportime për lëndime apo aksidente.

Sipas një platforme suedeze lajmesh, ky gabim teknik prek disa motorë me katër cilindra me naftë të ndërtuar ndërmjet vitit 2014 dhe 2019. Stefan Elfström, një zëdhënës i Volvo, tha se modelet që kanë probleme janë V40, V60, V70, S80, XC60 dhe XC90.

Kjo vjen në një periudhë të vështirë për prodhuesin e makinave, i cili, pavarësisht rritjes së shifrave të shitjeve, raportoi një rënie të fitimeve të Enjten.

burimi: euronews

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0