Varianti i ri i Covid do të jetë më ngjitës se omicron, por pyetja është nëse do të jetë më vdekjeprurës, thotë OBSH - Business Magazine Albania

Varianti i ri i Covid do të jetë më ngjitës se omicron, por pyetja është nëse do të jetë më vdekjeprurës, thotë OBSH

Varianti tjetër i Covid-19 që do të tërheqë vëmendjen botërore do të jetë më ngjitës se omicron, por pyetja e vërtetë që shkencëtarët duhet t’i përgjigjen është nëse do të jetë apo jo më vdekjeprurës, thanë zyrtarët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Afërsisht 21 milionë raste Covid u raportuan në OBSH gjatë javës së kaluar, duke vendosur një rekord të ri global për rastet javore nga varianti omicron me përhapje të shpejtë, tha Maria Van Kerkhove, drejtuesja teknike e OBSH-së.

Ndërsa omicron duket të jetë më pak virulent se variantet e mëparshme të virusit, vrulli i madh i rasteve të infektuara po hap problematika në sistemet spitalore në mbarë botën.

“Varianti tjetër i shqetësimit do të jetë më i përshtatshëm dhe ajo që ne nënkuptojmë me këtë është se do të jetë më i transmetueshëm sepse do të duhet të kapërcejë variantin që qarkullon aktualisht,” tha Van Kerkhove. “Pyetja është nëse variantet e ardhshme do të jenë pak apo më shumë të rënda.”

Lexo edhe: 3 keqkuptime të mëdha për Covid që njerëzit kanë ende, sipas ekspertëve të sëmundjeve infektive

Ajo paralajmëroi kundër përfshirjes në teoritë se virusi do të vazhdojë të ndryshojë në variante më të buta që i bëjnë njerëzit më pak të sëmurë se variantet e mëparshme.

“Nuk ka asnjë garanci për këtë. Shpresojmë që të jetë kështu, por nuk ka asnjë garanci për këtë”, tha ajo, duke theksuar se njerëzit duhet të kenë parasysh masat e sigurisë publike ndërkohë. Për më tepër, përsëritja e radhës e Covid mund të shmangë edhe më shumë mbrojtjen e vaksinave, duke i bërë vaksinat ekzistuese edhe më pak efektive.

cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0